Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«listopad 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Domowe gryzonie wędrują do domów

Żniwa to nie tylko okres zbierania plonów, to również wędrówka gryzoni do zabudowań gospodarczych i domów.

Mysz domowa (Mus musculus)
– długość ciała: 7 – 12cm
– masa: 11 – 25 g
– liczba miotów 5 – 8 rocznie (z jednego miotu zwykle od 4 do 9 osobników)

Ten gatunek gryzonia nie robi zapasów na zimę. Myszy roznoszą szkodliwe dla zdrowia patogeny, dlatego należy zwracać uwagę na ich obecność.

Najlepszą metodą na pozbycie się gryzoni z ogrodu jest stworzenie im niesprzyjających do życia warunków. Powinniśmy więc stosunkowo często przekopywać ziemię, pozbywać się wszystkich chwastów, które również stanowią pożywienie dla tych zwierząt. Skuteczne jest zalewanie norek wodą lub ich zakopywanie.

Gryzonie niechętnie osiedlają się na terenie, który porasta gryka lub gorczyca. Jeśli gryzonie zjedzą zielone pędy którejś z tych roślin, ich wątroba ulega degeneracji. Dochodzi również do zmian w układzie naczyniowym.

Przed gryzoniami można się chronić.

Jak zabezpieczyć mieszkania przed gryzoniami?

Należy przede wszystkim sprawdzić i zastanowić się, czy są jakieś szpary, kanały, którymi gryzonie mogły by wtargnąć z zewnątrz do naszych domów. Mówimy tutaj o sprawdzeniu tzw. szczuroszczelności pomieszczeń. Nie zawsze jest to łatwe. Czasami, obserwujemy ślady bytności gryzoni (odchody, nadgryzione kable, uszkodzone pojemniki z żywnością, itp.) a pomimo usilnych starań nie potrafimy określić miejsca w którym szkodniki przedostają się do wnętrza. Możemy wtedy rozsypać na podłodze talk, i po śladach łapek zorientujemy się w którym miejscu schodzą się ich ścieżki.

Znalezione szpary należy solidnie zabezpieczyć. Pamiętajmy o tym, że gryzonie potrafią przegryźć deski, płyty z tworzyw sztucznych, potrafią nawet wyskrobać dziury w zaprawie cementowej. Należy także zadbać o należyty stan higieniczny pomieszczeń, dbać o czystość i porządek. Żywność lub jej resztki nie powinny być łatwo dostępne dla gryzoni a odpady systematycznie usuwane. W przypadku budownictwa wielorodzinnego ważne jest aby wszyscy mieszkańcy i zarządcy budynków w jednym czasie podjęli kroki związane z uszczelnieniem pomieszczeń a także skoordynowali czas wykładania trutek.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook