We wrześniu 2021 roku uczniowie ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach projektu pn. „Mobilność uczniów kluczem do rozwoju osobistego”, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów”, wyjechali do włoskiej miejscowości Foligno, gdzie dwie grupy po 13 uczestników wraz z opiekunami spędzili po dwa tygodnie.
W okresie poprzedzającym mobilności, uczniowie musieli się do nich starannie przygotować w czasie dodatkowych zajęć z języka angielskiego, a także przygotowania kulturowego na temat Włoch i regionu Umbrii.
Celem wyjazdu był rozwój kompetencji osobistych, zawodowych, językowych uczniów. Dodatkowo uczniowie poznali zwyczaje i kulturę Włoch.
Partnerem projektu była włoska szkoła IstitutoTecnicoTecnnologico Leonardo da Vinci w Foligno, która na miejscu pomogła zaplanować i zrealizować program pobytu polskiej młodzieży.
W czasie dwunastodniowego pobytu w Foligno uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, w czasie których mieli okazję zobaczyć, jak wyposażone są pracownie szkoły partnerskiej, jak przebiegają lekcje, zarówno przedmiotów ogólnych, jak i zawodowych i jakie zasady, na co dzień obowiązują we włoskiej szkole. Językiem komunikacji był język angielski, ale lekcje odbywały się po włosku, co było ciekawym doświadczeniem, ale i sporym wyzwaniem.
W czasie wolnym od zajęć uczniowie „Mechanika” wraz z włoskimi kolegami mieli okazję brać udział w różnych aktywnościach: zajęciach sportowych, muzycznych, zwiedzali miasto Foligno i region Umbrii, w którym ta miejscowość jest położona. Odbyły się wycieczki do znanych miejscowości, takich jak Perugia – stolica regionu, Asyż – miasto św. Franciszka i nieco dalej do stolicy Włoch – Rzymu. Równie fascynujące było poznawanie niewielkich, ale bardzo urokliwych miejscowości Spello– miasteczka artystów – czy Spoleto z ich wąskimi i pięknie ukwieconymi przez mieszkańców uliczkami, a także jeziora Trasimeno.
W trakcie pobytu nasi uczniowie przeprowadzili dla uczniów szkoły włoskiej wiele gier dydaktycznych o różnej tematyce: wiedzy o znanych miejscowościach Polski i Włoch, z dziedziny muzyki i sportu, potrawach kulinarnych, zorganizowali grę miejską, konkursy muzyczne i taneczne, które zostały przeprowadzone na spotkaniach z włoskimi rówieśnikami w Foligno.