Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2024 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Andrzejki skąd ta tradycja?

Zastanawiasz się, kiedy są andrzejki? Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj i jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe? 

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię imienin Andrzeja, które są w naszym kraju niezwykle mocno celebrowane. Każdy powinien znać ich termin i złożyć życzenia wszystkim znajomym Andrzejom. Poznaj więc tę ważną datę!

Kiedy właściwie wypadają i czy co roku jest to dokładnie ta sama data? Zapewniamy, że data jest niezmienna, dlatego też, jeśli raz ją zapamiętasz, już nigdy nie będziesz zadawał sobie pytania: „kiedy andrzejki?”. Będziesz tym samym między innymi mógł kupić przebranie na andrzejki z wyprzedzeniem. Nie ma bowiem nic bardziej męczącego niż szukanie stroju na imprezę kostiumową na ostatnią chwilę! Poznajmy więc tę magiczną datę.

Andrzejki 2022 – kiedy wypadają? Jak co roku będziemy świętować Andrzejki w nocy z 29 na 30 listopada. Przypadają one w wigilię imienin Andrzeja, które mają oczywiście miejsce 30 listopada.

A skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? Jaki cel mają wróżby andrzejkowe? Andrzejki są związane z dniem św. Andrzeja Apostoła. Tradycja andrzejkowa ma już ponad 500 lat. Kiedyś była połączona przede wszystkim z chęcią dowiedzenia się, jak potoczy się życie uczuciowe panien szukających mężów. Ich patronem był właśnie św. Andrzej. Wróżby wykonywane tego dnia miały przynieść odpowiedź na pytania związane z zamążpójściem.

Niektóre źródła podają, że andrzejki mogą się wywodzić nawet ze starożytnej Grecji lub nawiązywać do męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja. Dziś 29 i 30 listopada to przede wszystkim czas zabaw będących przy okazji  pożegnaniem czasu zabaw przed zbliżającym się adwentem. Dlatego też niezwykle popularne w tym czasie są różnego rodzaju imprezy kostiumowe.

Z czym kojarzy Ci się wieczór andrzejkowy? Pewnie tak jak większości – z laniem wosku. To zdecydowanie najpopularniejsza andrzejkowa wróżba. Skąd się wywodzi? Dawniej andrzejki oraz katarzynki były świętami obchodzonymi równolegle i miały pomóc w odnalezieniu wybranka na całe życie. Aby tego dokonać – wylewano cynę (później: wosk) przez dziurkę od klucza, który symbolicznie miał otwierać bramę do innego świata. 

Jakie są inne popularne wróżby andrzejkowe? Oczywiście naprzemienne ustawianie butów. Ta osoba, której but pierwszy przekroczy próg domu, ta najwcześniej weźmie ślub. Andrzejki to także czas, kiedy możesz poznać imię swojego przyszłego małżonka – możesz się tego dowiedzieć dzięki losowaniu karteczek z imieniem lub na przykład przez przekłucie serca wyciętego z kartonu. Imię, które przekłujesz szpilką, będzie należeć do osoby, która jest Ci pisana.

Fot. archiwum Format3A

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook