9 lipca o godz. 18 w Gminnym Centrum Kultury w Lubochni odbyło się spotkanie z sędzią Anna Marią Wesołowską. Spotkanie dotyczyło nowych form profilaktyki w budowaniu bezpiecznego otoczenia dziecka, a zorganizował je Związek Dużych Rodzin Trzy Plus koło w Lubochni w partnerstwie z gminą Lubochnia.
Do ostatnich chwil przed 18 nie wiadomo było czy w ogóle spotkanie się odbędzie. Pozrywane przez burze linie energetyczne na terenie gminy i brak prądu, nie wystraszyły jednak organizatorów. Na spotkanie z sędzią przyszło wiele zainteresowanych problematyką osób i przy oświetleniu awaryjnym spotkanie jednak się odbyło.
Marta Kuźba – przewodnicząca związku, powitała sędzię Annę Marię Wesołowską oraz zebranych, wśród których znaleźli się m.in. Piotr Majchrowski wójt gminy, przedstawiciele policji, kultury, rodzice, dziadkowie oraz inne osoby zainteresowane tematyką przemocy.
Sędzia Anna Maria Wesołowska, znana wszystkim z lubianego paradokumentalnego serialu, większość swojego życia zawodowego poświęciła walce o wczesną edukację prawną, między innymi o obowiązkowe lekcje prawa w szkołach.
–Kiedy dziecko, nastolatek, znajdzie się na sali sądowej, jest już za późno – powiedziała. – Czasu cofnąć się nie da.
Napisała poradnik dla młodzieży, jest społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka, jest też mocno zaangażowana w społeczną kampanię „Powiedzmy STOP szkolnej agresji” mającej na celu nagłośnienie przemocy rówieśniczej i zmianę postaw młodzieży.
Edukację prawną dzieci można zacząć już w przedszkolu – praktyka pokazuje, że poznawszy zasady, których należy przestrzegać, dzieci wykształcają w sobie poczucie sprawiedliwości. Ale ktoś ich tych zasad musi nauczyć. Stąd cenną inicjatywą są kąciki prawne – w szkołach, bibliotekach, domach kultury, symulacje rozpraw sądowych i lekcje wychowawcze w sądzie. Wymaga to jednak dobrej współpracy wszystkich służb, które działają w tym zakresie, a z tym wciąż nie jest dobrze. Aby prawidłowo działały wczesna profilaktyka i edukacja, to pierwsze, co musi się zmienić.
Na spotkaniu poruszono wiele aktualnych, ważnych społecznie tematów – współczesne zagrożenia, nowe formy przemocy wobec dzieci, procedury „Niebieskiej karty”.
Oby to ważne wydarzenie zaowocowało początkiem zmian w obszarze życia społecznego, który wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich.
Jak zapowiada przewodnicząca związku zrobi wszystko, aby nawiązać stała współprace z sędzią, a o kolejnych spotkaniach poinformujemy w odpowiednim czasie.