Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Bieg przez historię – uczcili pamięć mjr. Henryka Dobrzańskiego

W Tomaszowie Mazowieckim odbył się pierwszy Bieg Pamięci majora Hubala, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie majora Henryka Dobrzańskiego, dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, którego 84. rocznicę śmierci obchodziliśmy właśnie w dniu biegu.

Start odbył się sprzed pomnika majora Henryka Dobrzańskiego, który stoi przed siedzibą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. To właśnie w tym miejscu, podczas II wojny światowej, stacjonowała jednostka wojskowa, a 30 kwietnia 1940 roku ciało majora Hubala zostało przewiezione na teren tej jednostki. Niestety, dalsze losy legendarnego dowódcy OWWP pozostają nieznane.

Bieg miał szczególne znaczenie nie tylko ze względu na cel upamiętnienia majora Hubala, ale także ze względu na miejsce startu, które jest historycznie powiązane z postacią majora. Uczestnicy biegu mieli okazję oddać hołd bohaterowi narodowemu, biegnąc w miejscu, gdzie kiedyś stacjonował i gdzie został przewieziony jego ciało.

Wydarzenie to było nie tylko okazją do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim do uczczenia pamięci i dziedzictwa majora Hubala. Bieg stał się symbolem oddania hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie dla wolności i niepodległości naszej Ojczyzny. Dzięki takim inicjatywom pamięć o bohaterach pozostaje żywa, a ich czyny niezapomniane.

W biegu udział wzięło 240 osób.

Agnieszka Podwysocka

Galeria zdjęć TUTAJ

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook