Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2024 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Co dalej z pałacykiem przy Konstytucji 3 Maja?

Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Maz. zainteresowane stanem zabytku skierowało w sprawie pałacyku przy Konstytucji 3 Maja, w którym do niedawna mieścił się Powiatowy Urząd Pracy, pismo do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który jest właścicielem obiektu.

Petycja wysłana 21.09.2022 r. ws. czynności podjętych w zakresie zabezpieczenia i przyszłości zabytku w postaci fabrykanckiej willi rodziny Landsbergów wybudowanej około 1890 roku a zaprojektowanej przez inż. architekta Antoniego Tarnawskiego. Budynek wybudowany przez Aleksandra Landsberga właściciela jednej z największych fabryk sukienniczych Tomaszowa Maz. W willi pod koniec lat 30 XX w. mieszkała Joanna Kulmowa (córka W. Cichockiej z domu Landsberg, wnuczka Aleksandra Landsberga) polska poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser, współzałożycielka Warszawskiej Opery Kameralnej. W 2013 roku z inicjatywy TPTM została Honorową Obywatelką Tomaszowa Mazowieckiego.

Do niedawna w budynku mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Pracy. Obiekt jest obecnie nieużytkowany, z roku na rok niszczeje i wymaga coraz więcej nakładów finansowych. Budynek stanowi cenną pamiątkę historyczną naszego miasta, jest jednym z wielu zapomnianych i zaniedbanych obiektów świadczących o historii powstania naszego miasta, jego wyjątkowej wielokulturowości i rozkwitu przemysłu, który ukształtował miasto w XIX i XX w.   

Odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi na petycję TPTM dot.  określenia przyszłości zabytkowej willi Landsbergów w Tomaszowie Mazowieckim zawiera informację, że obiekt posiada już zgodę konserwatora zabytków na sprzedaż z zastrzeżeniem zobowiązania nabywcy do przeprowadzenia kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich i restauratorskich w terminie do 3 lat od nabycia. Obiekt wyceniono na 1.450 000 zł ale należy pamiętać, że z tytułu wpisu do rejestru zabytków będzie obowiązywać bonifikata w wysokości 50%. Przetarg ustny nieograniczony ogłoszono na 13 lutego 2023 r. i jest dostępny na www.bip.lodzkie.pl 

Mamy nadzieję, że uda się znaleźć odpowiedzialnego inwestora, który przywróci jego dawny blask i uchroni zabytek, świadczący o naszej przeszłości i początkach naszego miasta, przed zniszczeniem.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook