Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Diagnoza domowa

Czytam, że jest do zarobienia 160 tys. zł za opracowanie diagnozy atrakcyjności inwestycyjnej Tomaszowa i powiatu. Ważniejsze od samego tematu, jest to, kto te pieniądze przytuli. Jacyś eksperci? Rozumiałbym to gdyby powstał zespół złożony z poprzednich polityków i prezydentów.

Roman Jagieliński jako wicepremier zrobił wiele dla promocji regionu. Senator Jerzy Adamski gościł przez lata 70 innych senatorów. Od początku lat 90. funkcjonowało i nadal funkcjonuje wiele firm z udziałem kapitału zagranicznego. Tomaszów jest promowany choćby poprzez doroczne dożynki w Spale. Działy promocji miasta i gmin pracują od wielu lat. Został określony kierunek na agroturystykę. Lasy, zalew i Pilica nasuwają jedno skojarzenie – ryby, grzyby i przejażdżki rowerowe po wybudowanych już ścieżkach. Kto może jeszcze coś dorzucić do tego co już wiadomo?

W obszarze siły roboczej od dawna prządki, szwaczki i chemicy z upadłych zakładów już są emerytami. Nowe kadry z tomaszowskich szkół średnich są wykształcone bardzo ogólnie. Praca w Tomaszowie praktycznie była i jest załatwiana na zasadzie znajomości, a wykształcenie to sprawa drugorzędna. Bardziej ambitni wyjechali na studia i nie mają problemu z pracą w dużych miastach lub za granicą. W gminach żyje się z dopłat rolniczych i ostatnio 500+. Tomaszowskie firmy zorientowały się, że już nie warto na portierniach używać alkomatu, bo wykruszą się ostatnie rezerwy pracowników. W listopadzie na nowe emerytury ruszą kobiety i zwolnią kolejne miejsca pracy. Rząd ma ciągle problem kogo wspierać, czy wyborców, czy biznes, który tych wyborców musi finansować. Kiedyś trzeba będzie się określić.

W obszarze nowoczesnej technologii Jan Bednarek z grafenem już nie zaistnieje, bo to dwaj Rosjanie pracujący na uczelniach w Anglii zagospodarowali pomysł, więc marzenie o powrocie z produkcją do ruin Wistomu to historia. Zajmowałem się trochę logistyką, ale obok wyrósł FM Logistyk. Więcej nie trzeba. ROLDROB długo będzie miał klientów w takiej formie jak to jest obecnie, bo spożycie kurczaków podobne jest na całym świecie. Można mówić o mleku w proszku transportowanym do Chin pociągiem, ale tu już Łódź jest w grze. Woda mineralne pod boiskiem byłego klubu Pilica, to kolejna mrzonka. Marzył o tym właściciel firmy MAC z Rawy Mazowieckiej, wieloletni sponsor klubu. Kolejny etap był bardziej tragiczny, bo następny właściciel tej działki zginął. Piaski z Białej Góry wyeksploatował polski Amerykanin i jest tylko plan na jezioro.

Wizytówka Tomaszowa to chipsy i płytki ceramiczne, które same dbają o promocję. Przekonałem się o tym jako członek Izby Inwestorów Zagranicznych i Prezes klubu LKK START. Zaproponowałem prezesowi Ceramiki Paradyż członkostwo w Izbie i drużynę trampkarzy. Bez chwili namysłu wybrał trampkarzy i powiedział dlaczego: ,,firma jest członkiem wielu różnych organizacji ale trampkarzy potrzebujemy natychmiast zgłosić do rozgrywek…”

Anglicy zagłosowali za wyjściem z Unii, aby ich pieniędzmi nie wspierać głupawych projektów. Nie mogą się pogodzić, że 0,7% budżetu idzie na wspieranie nibyekspertów zamiast zasilać ich służbę zdrowia. Dziś takich ekspertów widać w różnych komisjach. Każdy maturzysta jest nauczony robić prezentacje korzystając z wiedzy zgromadzonej w internecie.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook