Dożynki Prezydenckie , jak co roku trwały dwa dni. Najważniejsza jej część odbyła się dnia drugiego w niedzielę 15 września. Niedzielne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się przed kościołem w Spale, od wręczenia przez Parę Prezydencką dyplomów twórcom wieńców dożynkowych w zamian zostali obdarowani prezentami.
Następnie w Kaplicy Polowej AK została odprawiona msza święta z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestniczyli w niej również minister rolnictwa Jan Ardanowski, parlamentarzyści, władze samorządowe z województwa łódzkiego i powiatu tomaszowskiego.
Tradycyjnie korowód dożynkowy z parą prezydencką na czele udał się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie nastąpił dalszy ciąg Ceremoniału Dożynkowego, podczas którego wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
W trakcie głównej części uroczystości Andrzej Duda przyjął bochenek chleba od starostów dożynek – Adriany Harhaj z województwa warmińsko-mazurskiego i Zbigniew Kaszuba z województwa pomorskiego. Prezydent dziękując za ten dar, zapewniał, że będzie go dzielił sprawiedliwie. – Polska wieś jest nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra, jakim jest żywność, dla reszty społeczeństwa, ale też daje możliwość wypoczynku; polska wieś jest coraz zamożniejsza, coraz piękniejsza. – dodał.
Druga część uroczystości poświęcona była korowodowi wieńców dożynkowych. Jako ostatni wniesiony został zwycięski wieniec, przygotowany przez mieszkańców województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gminę Koprzywnica; . Uroczystości oficjalne zakończył barwny występ zespołu Mazowsze. Para Prezydencka zwiedziła także Kiermasz „Jakość i Tradycja” i Miasteczka Regionów. W ramach wspólnej akcji Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych w Spale rozdano dziś dziesięć tysięcy drzewek.
Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. kiermasze i występy zespołów muzycznych. Można było też skosztować regionalnych potraw.
Po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.
Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/pg/Format3A-1019164618161815/photos/?tab=album&album_id=2413137305431199 i https://www.facebook.com/pg/Format3A-1019164618161815/photos/?tab=album&album_id=2412148888863374