E-dowody już od 1 marca 2019 r. Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych zawartych na dowodzie. Nowy dowód będzie też bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nowe dowody osobiste (01.03.19)- wymiana, zasady, co się zmieni?
Nowe dokumenty będą również plastikową kartą, ale wyposażoną w chipa, na którym zostanie zapisane wiele danych o właścicielu. Będzie tam też zapisana fotografia, jako zdjęcie biometryczne. Tym samym będzie to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i dzięki temu, jak wskazuje MSWiA, posiadacz takiego dowodu będzie mógł być np. szybciej i sprawniej obsłużony na lotnisku. E-dowód będziemy mogli wykorzystać do podpisywania dokumentów elektronicznych.
Umożliwi również zarejestrowanie się posiadacza e-dowodu w zewnętrznych systemach teleinformatycznych np. w systemach służby zdrowia. Będzie też możliwość korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. A to tylko niektóre z funkcjonalności e-dowodu. Nowy dowód wyposażony będzie także w tzw. „profil osobisty”. Umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. Jak to będzie działać? W praktyce będziemy przykładać nowy dowodu do czytnika i wpisać znany wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN. Osoby niezainteresowane nie będą zmuszone do używania warstwy elektronicznej nowego dowodu, zachowując jednocześnie możliwość jej uruchomienia w dowolnym czasie. Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 roku. MSWiA przypomniało jednak, że nie będziemy musieli wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów, ponieważ zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.
Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się: imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, obywatelstwo jego posiadacza
Rewers dokumentu będzie zawierał: numer PESEL, miejsce urodzenia, nazwisko rodowe posiadacza, imiona jego rodziców.