Do roku 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie – poinformował Antoni Macierewicz, poseł PiS i były minister obrony narodowej.
– Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie – napisał Antoni Macierewicz na twitterze.
Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie.
— Antoni Macierewicz (@Macierewicz_A) December 2, 2020
Antoni Maciarewicz nie podał więcej szczegółów dot. elektrowni jądrowej w Bełchatowie.
Przypomnijmy, że Rada Ministrów 9 października 2020 r. przyjęła aktualizację „Programu polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ).
Zakłada się w nim budowę w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+).
W PPEJ nie ma jednak wskazanych lokalizacji dla tych elektrowni. Najprawdopodobniej pierwsza elektrownia jądrowa, o ile powstanie, zlokalizowana będzie w woj. pomorskim. Od kilku lat trwają badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo) oraz „Żarnowiec” (gmina Krokowa i Gniewino).
Bełchatów jako miejsce dla kolejnej elektrowni jądrowej jest wskazywany od dawna. Argumentów za tą lokalizacją jest kilka. Pod koniec lat 30. XXI wieku zakończy działalność elektrownia Bełchatów, która jest największym źródłem energii w Polsce. Moc elektrowni to ponad 5,2 tys. MW. To stabilne i sterowalne źródło energii. Gotowa jest infrastruktura energetyczna, jak wyprowadzenie mocy i linie przesyłowe.
Ewentualna budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie byłaby prowadzona przez spółkę PGE EJ1. Obecnie należy ona do polskich firm (PGE, Enea, Tauron oraz KGHM), ale wkrótce ma ją w 100 proc. przejąć Skarb Państwa. Docelowo, w PGE EJ Skarb Państwa ma mieć co najmniej 51 proc. udziałów, a reszta ma być w rękach dostawcy technologii jądrowej.
PGE zapewnia, że będzie nadal aktywna biznesowo w regionie Bełchatowa. Pierwszy etap planu inwestycji PGE w regionie zakłada m.in. budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii (ok. 180 tys. ton odpadów komunalnych), budowę farm słonecznych o mocy do 500 MW i farmy wiatrowe o mocy ok. 100 MW.