Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Gmina Inowłódz Pamięta

Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.
Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień –
Pierwszy dzień
Listopada.

Danuta Gellnerowa „Dla tych, którzy odeszli”

Początek listopada to czas, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. W zadumie, modlimy się za dusze tych, którzy odeszli i których już z nami nie ma. Pielęgnując pamięć o nich, zapalamy na grobach znicze, zostawiamy kwiaty. W tym czasie pamiętamy również o miejscach i osobach, które miały swój udział w tworzeniu naszej historii. O osobach które walczyły i ginęły w walce o wolność ojczyzny. W Inowłodzu co roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu wraz z Wójtem Gminy Inowłódz Panem Bogdanem Kąckim i Sekretarzem Panem Janem Żerkiem odwiedzają miejsca pamięci, a towarzyszący Pan Marian Leksiński opowiada historię osób, spoczywających na inowłodzkim cmentarzu, a także miejsc i związanych z nimi wydarzeń. W tym roku 31 października, złożyli kwiaty i zapalili znicze na cmentarzu parafialnym w Inowłodzu, na zbiorowej mogile rozstrzelanych 30 mieszkańców Inowłódza i okolic przez hitlerowców, na grobach Władysława Klimka, który zginął walcząc w Powstaniu Warszawskim, Pawła Sawulskiego – zamordowanego przez hitlerowców wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Ignacego Harde walczącego w Powstaniu Styczniowym. Cześć pamięci oddano również w „Molkowym Rowie” oraz przy płycie pamiątkowej w Parku przy OSP.

To żywa lekcja historia dla młodych pokoleń, która miejmy nadzieję zakorzeni w ich sercach wartości i szacunek dla przeszłości, wydarzeń, miejsc i osób, aby w przyszłości ceniły i dbały o swoje lokalne dziedzictwo.

Tekst/foto: A. Ciołak

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook