Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Hybrydy nie zlikwidują truciciela

Tuż przed świętami miasto i MZK ogłosiły przetargi na zakup nowych autobusów. Na 25 autobusy hybrydowe i nowa bazę MZK wydamy 66 mln zł. Najważniejsza w związku z tym informacja dla mieszkańców, jaką przygotowały służby prezydenta to, że autobusy będą wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie, pogodę. Pojazdy będą również umożliwiały bezprzewodowy, szybki dostęp do internetu (wi-fi). W autobusie będzie można też naładować telefon komórkowy. Będą udogodnienia dla niepełnosprawnych: rozkładane rampy, które będą umożliwiały wjazd wózkiem inwalidzkim, elektroniczne tablice na boku pojazdów dla osób niedowidzących. Hybrydy będą ekologiczne: ciche i emitujące do środowiska minimalną ilość substancji szkodliwych.
Montaż finansowy tego przedsięwzięcia zakłada, że 34 mln zł dofinansowania otrzymamy w unijnych pieniędzy w ramach RPO. Planowana kwota pożyczek, które obciążą budżet miasta to 20 mln zł.

Druga informacja, której nie warto nagłaśniać, to ta, że autobusy hybrydowe jak i wszystkie inne nie wyeliminują z tomaszowskiego powietrza benzo(a)piranu. To silnie rakotwórczy związek organiczny powstający w wyniku spalania odpadów, a te są ulubionym materiałem opałowym w domach licznych tomaszowian. To nie transport publiczny, ale niska emisja i spalanie węgla w kotłowniach jest źródłem benzo(a)piranu. I to jego stężenie roczne w centrum miasta przekracza normę o 980%!

W mieście jest najprawdopodobniej ponad 4000 budynków ogrzewanych piecami węglowymi. Niestety, nie dysponujemy aktualnymi danymi w tym względzie. Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Tomaszowa sporządzony i uchwalony w tym roku odwołuje się do danych z… 2002 r.!

Tak więc najpiękniejsze nawet autobusy miejskie nie wyeliminują z tomaszowskiego powietrza tego, co jest w nim najgroźniejsze. Wi-fi, ekrany i ładowarki pozostaną jedynie gadżetem, a truć nadal sami się będziemy.

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Tomaszowa

zanieczyszczenia, jak: SO2, NO2, CO, benzen i pył zawieszony PM10 oraz zawarte w tym pyle metale ciężkie i benzo(a)piren,

Przekroczenie rocznej wartości poziomu dopuszczalnego pyłu (PM10) w powietrzu wynosi dla Tomaszowa 108,9%.

przekroczenia wartości poziomu docelowego stężenia benoz(a)piranu w pyle PM10 – stężenie roczne B(a)P w centrum miasta wyniosło 9,8 ng/m3 (tj. 980%

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook