Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2024 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

I Liceum Ogólnokształcące świętuje w tym roku 120 lecie

W piątek, 13 października 2023 roku, odbyły się uroczystości związane ze 120-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez biskupa Ireneusza Pękalskiego w Sanktuarium Świętego Antoniego. Po nabożeństwie wszyscy zebrali się na placu przed szkołą, gdzie odczytano Apel Poległych i złożono wiązanki pod pamiątkowymi obeliskami znajdującymi się na placu szkolnym.

120 lat temu w stosunkowo młodym mieście utworzono szkołę na miarę potrzeb tamtych lat, zrodzoną z pasji, szkołę dla wszystkich, szkołę wychowującą pokolenia Polaków. Dokładnie 120 lat temu powstała szkoła, która do dziś trwa na straży dobrych obyczajów, prawdy, wolności, kultury słowa i humanizmu. Od 120 lat niezachwiana w swych posadach, wyjątkowa, jedyna, pierwsza, pionierska, dumna, pełna szlachetności i honoru. Nasza szkoła, nasze I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego dziś obchodzi swój jubileusz – Ewa Męcina dyrektor I LO

Tymi słowami dyrektorka szkoły rozpoczęła główne uroczystości na hali sportowej placówki, na której zebrali się zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, a także bardzo wielu emerytowanych pedagogów, absolwentów oraz potomkowie pierwszych fundatorów szkoły.

Starosta Tomaszowski przypomniał, że wielu nauczycieli poniosło śmierć podczas I i II wojny światowej, ale dzięki determinacji tych osób dziś mamy polską szkołę.

Determinacja wielu ludzi, fundatorów, założycieli sprawiła, że zapadła decyzja o budowie tej szkoły, ale na samym początku zmuszono wykładowców do tego żeby językiem wykładowym był język rosyjski. I co się dzieje? Już po dwóch latach pojawia się bunt u samych uczniów, u nauczycieli i u mieszkańców Tomaszowa Maz. Język polski to ten, który powinien być przewodni. Znajdujemy się w Polsce. I tak się stało. Od 1905 r. język polski stał się tym językiem pierwszym, najważniejszym, dzięki któremu ci wszyscy, którzy uczęszczali do tej szkoły w tamtym czasie mogli poznawać wszystkie zagadnienia związane z tym co było tutaj nauczane. Wielka sprawa, wyjątkowa sytuacja. Obchodzimy różne jubileusze, ale trzeba pamiętać, że tamten moment, tamten czas to czas odwagi i determinacji tych osób, które uczyły, które angażowały się w rozwój szkoły – Mariusz Węgrzynowski Starosta Tomaszowski.

Podczas uroczystości Ewa Męcina wręczyła medale okolicznościowe dla przyjaciół szkoły, nauczycieli, pracowników oraz rodziców. W czasie uroczystości Zarząd Powiatu przyznał Ewie Męcinie tytuł Przyjaciela Powiatu Tomaszowskiego.

Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali cześć artystyczną, przygotowaną przez nauczycieli – Annę Kowalską i Marcina Sakturę.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook