Dzięki zaangażowaniu i kooperacji personelu działającego pod nadzorem dr Michała Spycha i współpracy dwóch tomaszowskich szpitali – Tomaszowskiego Centrum Zdrowia oraz Szpitala Onkologicznego NU-MED – z ośrodkiem badań klinicznych PROVITA CENTRUM MEDYCZNE, możliwy stał się udział w przełomowym na skalę światową przedsięwzięciu.
W dniu 22 maja 2019 r., w Tomaszowskim Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim, po raz pierwszy w Polsce, pacjentowi z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi, podano do guza nanocząsteczki tlenku hafnu. Kolejnym etapem procesu leczenia jest siedmiotygodniowy cykl radioterapii, która rozpoczęła się w dniu 27.05.2019 r. w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.
Ta nowatorska obecnie terapia będzie przeprowadzana u chorych, ze zdiagnozowanym miejscowo i zaawansowanym, nieoperacyjnym rakiem głowy i szyi, którzy nie kwalifikują się do standardowej chemioradioterapii. Zastosowanie nanocząsteczek tlenku hafnu jest innowacyjnym, badanym obecnie, sposobem leczenia dla tej grupy chorych.
Przeprowadzony w Tomaszowskim Centrum Zdrowia nowatorski zabieg podania do guza nanocząsteczki tlenku hafnu, zapoczątkował udział Szpitala w Tomaszowie Mazowieckim w badaniach klinicznych, prowadzonych przez krajowe i zagraniczne ośrodki badań klinicznych.