Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«luty 2024 »
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Jesteś właścicielem domu? Sprawdź jak często trzeba robić przeglądy

Decydując się na zakup ubezpieczenia domu wybieramy taką ofertę, która zapewni nam jak najlepsze poczucie bezpieczeństwa i odszkodowania w  przypadku wystąpienia ewentualnej szkody. Jednak musimy pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe w ogólnych warunkach ubezpieczenia (owu) uwzględniają odpowiednie zapisy, które nakładają na właścicieli mieszkań i domów konkretne obowiązki. Ich nieprzestrzeganie może się niekorzystanie odbić na naszym portfelu – w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania. Brak przeglądu kominiarskiego może sporo kosztować.

Prawo budowlane nakłada na każdego właściciela obiektu budowlanego obowiązek utrzymania go w  należytym stanie technicznym. Właściciele domów jednorodzinnych są zwolnieni z obowiązkowych rocznych przeglądów budowlanych, ale mają obowiązek dbać o prawidłowe funkcjonowanie instalacji mających wpływ na bezpieczeństwo. Do takich instalacji nalezą przewody kominowe oraz instalacja gazowa wraz z odbiornikami gazu. Należy pamiętać, że tak samo ważne jak samo wykonanie wymaganych przeglądów jest ich prawidłowe udokumentowanie.

Podstawa prawna stosowania: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane Dz. U. z 1994 roku, nr 89, poz. 414 z późn. zm.)

Jak często trzeba robić przeglądy ? 

 Przewody kominowe wentylacyjne 1 x rok
 Przewody kominowe spalinowe / paliwo gazowe lub ciekłe 2 x rok
Przewody kominowe spalinowe / paliwo stałe 4 x rok
Przewody kominowe – czujniki i detektory tlenku węgla 1 x rok
 Instalacja gazowa – gazomierz 1 x rok
 Instalacja gazowa – Kotły CO  2 x rok
 Instalacja gazowa – podgrzewacze wody 2 x rok
 Instalacja gazowa – kuchnie gazowe 1 x rok
Instalacja gazowa – czujniki i detektory gazu 1 x rok
 Instalacja gazowa – połączenia elastyczne 1 x rok

Dlaczego warto prowadzić dokumentację przeglądów ?
Prawidłowo prowadzona dokumentacja przeglądów instalacji gazowych i przewodów kominowych może być niezbędna do uzyskania odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej w razie pożaru lub innego zdarzenia. Nawet jeżeli instalacje były sprawne, to brak prawidłowej dokumentacji działa na niekorzyść użytkownika budynku. Poza tym kominiarz, który dokonuje przeglądu jest dużo bardziej zmotywowany do rzetelnego wykonania swojej pracy, gdy musi złożyć swój podpis potwierdzający wykonanie konkretnych czynności.

Za brak przeglądu przewodów kominowych w domu jednorodzinnym nadzór budowlany może nałożyć karę grzywny w postaci mandatu karnego (art nr 93 Prawa budowlanego).

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook