Coraz bliżej do zakończenia budowy Centrum Kształcenia Praktycznego. Prace trwają od lipca 2019 roku.
Całkowita wartość projektu, to 19 935 932 złotych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERR), to kwota 11 044 932,11 złotych.
Okres realizacji – lata 2016 – 2020. Zakończenie przewidywane jest na 31 sierpnia 2020 roku.
Inwestycja polegająca na modernizacji i adaptacji dwóch budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim – głównego budynku Centrum Kształcenia Praktycznego oraz budynku H, zmierzająca do utworzenia jednego profesjonalnie wyposażonego i dostosowanego do potrzeb różnych adresatów miejsca, które spełniałoby w powiecie rolę Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego Praktycznego i Ustawicznego.
Realizacja projektu obejmuje również zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia występującego w środowisku pracy oraz zestawów komputerowych wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem.
Wyposażenie wykorzystywane będzie zarówno pod kątem realizacji podstawy programowej jak i przygotowania uczniów do zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach oraz potencjalnie do kształcenia ustawicznego.
Realizatorem projektu „Modernizacja Centrum kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3” jest Firma JOKA Budownictwo Spółka z o.o.. Prace budowlane rozpoczęły się 3 lipca 2019 roku.
W listopadzie 2020 roku do użytku szkolnego oddany zostanie jeden
z najnowocześniejszych w województwie łódzkim obiekt dydaktyczny – budynek Centrum Kształcenia Zawodowego, realizowany w ramach projektu unijnego pn. „Modernizacja
i adaptacja Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim”, w którym młodzież realizowała będzie zajęcia zawodowe.
W Centrum kształcić będą się nie tylko uczniowie ZSP nr 3, ale będą taką możliwość mieć także uczniowie innych szkół oraz
w przyszłości osoby dorosłe. W ramach działalności placówki planowane jest prowadzenie nie tylko zajęć dydaktycznych, wynikających z programu nauczania w danym zawodzie, ale także organizowanie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów specjalistycznych.
W naszej szkole powstanie 19 nowoczesnych, specjalistycznych pracowni zawodowych
z pełnym wyposażeniem, tj.:
– pracownia budowy, naprawy i eksploatacji pojazdów,
– pracownia mechatroniki samochodowej,
– pracownia elektrotechniki i elektroniki ogólnej,
– pracownia metrologiczna,
– pracownia blacharska,
– pracownia logistyczna,
– pracownia ekonomiczno – logistyczna i technik biurowych,
– pracownia sprzedaży i gospodarki materiałowej,
– pracownia rysunku technicznego,
– pracownia przedmiotów budowlanych i projektowania,
– pracownia programowania i symulacji pracy obrabiarek CNC,
– pracownia obrabiarek CNC,
– pracownia obróbki maszynowej,
– pracownia obróbki ręcznej, montażu i obsługi maszyn i urządzeń,
– pracownia obróbki cieplnej i plastycznej,
– pracownia cięcia i gięcia materiałów,
– pracownia połączeń materiałowych,
– pracownia praktycznej nauki w zawodach budowlanych,
– pracownia praktycznej nauki w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
– pracownia praktycznej nauki w zawodach mechanicznych,
– pracownia technik multimedialnych,
– pracownia komputerowa,
a także Centrum Kariery oraz aula, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niedosłyszących i niedowidzących.
Ze środków unijnych zakupione zostaną także nowoczesne pomoce dydaktyczne i urządzenia specjalistyczne, w szczególności maszyny CNC tj. frezarka 5-osiowa, tokarki, centrum obróbcze, tokarki konwencjonalne, cyfrowe urządzenia diagnostyczne, wózki widłowe, przecinarki plazmowe i tarczowe, piece hartownicze, kotliny gazowe, spawarki, a także 126 nowych stanowisk komputerowych, plotery, urządzenia wielofunkcyjne, drukarka 3D, tablice multimedialne, zestawy RFID i inne.