Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2024 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Konto w banku czy wizyta listonosza – co wybierają emeryci?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie łódzkim wypłaca co miesiąc ponad
550 tys. emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych. Większość wypłat dostarczana jest przelewem bankowym. Ten sposób wybrało 77 proc. klientów ZUS w naszym regionie. Pozostali cierpliwie czekają na comiesięczną wizytę listonosza.

Emeryci, którzy w tym roku zdecydowali się przejść na świadczenie też wolą otrzymywać środki przelewem. Jak wynika z danych ZUS z lipca br. spośród osób z naszego regionu, które w 2023 roku nabyły prawo do emerytury – 78,2 proc. wybrało przekazywanie świadczenia na konto w banku. W całym kraju to 79,6 proc. nowych emerytów – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. Większość z nich pozostawała aktywna zawodowo, dlatego też cenią sobie wygodę posiadania rachunku bankowego. Chętnie korzystają z płacenia za zakupy kartą płatniczą czy opłacają rachunki poprzez bankowość internetową. Przechodząc na emeryturę, nie chcą rezygnować z tych możliwości.

Gotówka w banku oznacza swobodny dostęp do pieniędzy, również podczas urlopu lub pobytu w sanatorium. Sytuacja, w której planowany wyjazd wypada np. kilka dni przed wizytą listonosza, może okazać się kłopotliwa. Inną zaletą przelewu emerytury na konto w banku jest bezpieczeństwo. Osoby starsze nie trzymają gotówki w domu, dzięki czemu trudniej jest je okraść lub oszukać. No i zawsze mają pieniądze na czas, gdyż ZUS nigdy nie spóźnia się z wypłatą. Przelewy docierają nawet wcześniej, gdy są dni wolne od pracy.

Z przekazem pocztowym bywa różnie. Choć ZUS przekaże pieniądze na pocztę w terminie, to może się zdarzyć, że listonosz nie przyniesie ich na czas. Najlepszym sposobem na regularne i planowe otrzymywanie swoich świadczeń jest założenie konta w banku i podanie jego numeru w najbliższym ZUS-ie. Od tego momentu można być pewnym terminowości przelewów. Dlatego ZUS zachęca do rozważenia wyboru obrotu bezgotówkowego.

Aby emerytura wpływała na konto wystarczy wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika, którego należy wskazać w formularzu ZUS PEL. Wniosek można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook