Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«maj 2024 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Mały ZUS przez trzy lata zamiast dwóch?

W przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencyjnych składek ZUS aż przez 3 lata od założenia działalności. Obecnie ulga składkowa kończy się już po 2 latach.

 

Jednym z głównych celów reformy jest chęć zahamowania negatywnego zjawiska związanego z masowym wyrejestrowywaniem działalności gospodarczych po upływie okresu obowiązywania składek preferencyjnych. Ze statystyk wynika bowiem, że aż 25% nowych przedsiębiorców zamyka działalność dokładnie po 24 miesiącach od dnia założenia firmy. To świadczy jednoznacznie o tym, że bodźcem do zakładania wielu działalności są niższe składki ZUS. Natomiast w momencie gdy ta zachęta znika, okazuje się, że co czwarta firma natychmiast znika z rynku.

Z dużym prawdopodobieństwem można zatem przypuszczać, że firmy dokonujące wyrejestrowania po utracie prawa do składek preferencyjnych to firmy o najniższych dochodach, które co prawda radziły sobie z opłacaniem składek ulgowych, ale których nie stać już na ponoszenie ciężaru standardowych składek w wysokości prawie 1200 zł.

Zapowiadana reforma składkowa i wprowadzenie dla najmniejszych firm składek uzależnionych od dochodów (a więc obniżonych na stałe) miało wyeliminować to negatywne zjawisko związane z falą masowych likwidacji firm po 2 latach działalności. Zmiany te pierwotnie miały wejść w życie już w 2018 roku, jednak przedłużające się prace nad ustawą prawdopodobnie spowodują przesunięcie startu reformy na rok 2019. Jedną z głównych przyczyn tego opóźnienia jest opór samego ZUS-u, który twierdzi, że do 2018 roku nie zdąży dostosować swojego systemu informatycznego do projektowanych zmian.

W piśmie do Ministerstwa Rozwoju, sam ZUS zaproponował jednak, aby w zamian za przesunięcie zmian w czasie, wprowadzić wydłużenie terminu obowiązywania składek preferencyjnych. Na czym miałoby to polegać? Otóż ZUS proponuje, aby firmy zarejestrowane w 2016 roku miały możliwość korzystania z ulgowych składek aż do końca 2018 roku, tj. do czasu wprowadzenia docelowych zmian postulowanych przez Ministra Rozwoju. W niektórych przypadkach spowoduje to zatem wydłużenie okresu korzystania ze składek preferencyjnych nawet o rok. Na zmianach miałoby skorzystać ok. 100 tys. przedsiębiorców, którzy w ten sposób nie wpadną w pułapkę wysokiego ZUS-u, a co za tym idzie, nie zostaną zmuszeni do likwidowania działalności.

Źródło: ZUS

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook