Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2023 »
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla Romana Wojciechowskiego, twórcy ludowego z powiatu tomaszowskiego

W piątek, 5 marca 2021 roku, w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się spotkanie, podczas którego Roman Wojciechowski – twórca ludowy, skrzypek z powiatu tomaszowskiego, otrzymał nominację do Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis  to odznaczenie , nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej  lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, choć Roman Wojciechowski jest laureatem już wielu nagród i wyróżnień. W jego dorobku znajdują się nagrody „Baszta”, które otrzymał jako nagrody w kilku edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą,

Nominację wręczył Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. W spotkaniu uczestniczyli także: Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski – radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Dziś wiemy doskonale, że uznanie pana Romana Wojciechowskiego zyskuje coraz szersze kręgi. Nadszedł moment, by w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego złożyć gratulacje z okazji nadania medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To wyjątkowe wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które trafi do rąk pana Romana, będzie jeszcze wyjątkowa uroczystość, która potwierdzi. Dziś przekazujemy gratulacje, słowa uznania, wdzięczności za pracę na niwie kultury ludowej przez ostatnie lata, przez wiele ostatnich lat i także życzenia tego, by ta pasja, którą pan emanuje  nadal była identyfikatorem pańskich działań, pańskiej osobowości i wszystkich tych środowisk, w których pan funkcjonuje, bo wiemy doskonale, że pracuje pan także z młodzieżą. To bardzo ważne, żeby kultura ludowa była żywa, bo warto, by kolejne pokolenia też czerpały z tego samego źródła, wyjątkowego źródła kultury ludowej, która tworzy tożsamość nie tylko Ziemi Opoczyńskiej, Tomaszowskiej, Łódzkiej, ale tożsamość naszego narodu – wręczył gratulacje Romanowi Wojciechowskiemu Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Cieszymy się, że mamy taką perełkę na terenie naszego powiatu. Cieszymy się, że pan Roman również chciałby to swoje dziedzictwo, to co jest jego dorobkiem, przekazać młodszemu pokoleniu, żebyśmy my jako Polacy mogli cieszyć się w tej naszej kultury, która jest kultywowana przez kolejne pokolenia i przekazywana na kolejne lata. To jest bardzo ważne, żeby zachować tą tożsamość regionalną, ale również tożsamość kultury polskiej – wyraził słowa uznania dla Romana Wojciechowskiego Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Na to spotkanie Roman Wojciechowski przywiózł wszystkie swoje nagrody i odznaczenia. Wszyscy uczestnicy spotkania chętnie zapoznali się i podziwiali te nagrody i osiągnięcia.

Pan Roman Wojciechowski już nie może doczekać się końca pandemii, która wstrzymała organizację wielu imprez i konkursów. Mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce i już przygotowuje się do udziału w festiwalach i konkursach. W najbliższych planach ma wyjazd do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, do Filharmonii Szczecińskiej czy do Bukowiny Tatrzańskiej.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook