Dokładnie 190 lat temu, 8 września 1830 roku, odbyła się uroczystość nadania, założonej przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego osadzie fabrycznej, praw miejskich. W tą ważną rocznicę prezydent Marcin Witko zaprosił tomaszowianin do wspólnego świętowania.
Inaczej miały wyglądać uroczystości obchodów 190 rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu – Marcin Witko prezydent miasta – plany były bardzo ambitne, mieliśmy bawić się na największym w historii miasta balu, z okazji 190 rocznicy, miały być koncerty z udziałem gwiazd, naszych tomaszowskich gwiazd ale również gwiazd z poza naszego miasta. Żyjemy w czasach takich jakich żyjemy i musimy się również do wszystkich przepisów i restrykcji dostosować, w związku z tym ograniczyliśmy, te uroczystości do dzisiejszego jakże symbolicznego spotkania.
Uroczystości nadania miastu Tomaszów Mazowiecki praw miejskich. „Tomaszów” w wykonaniu Kamila Kamocka – Wystąpienie okolicznościowe Marcina Witko – Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego;- Odsłonięcie tablicy pamiątkowej (replika tablicy erekcyjnej z 1927 roku) – Okolicznościowy rys historyczny – dr Daniel Warzocha – Premierowe wykonanie Hejnału Miasta – Kamil Wrona, kompozytor Hejnału wraz z trębaczami towarzyszącymi;- Zakończenie uroczystości,
Opublikowany przez Format3A Wtorek, 8 września 2020
W rocznicę tego wydarzenia została uroczyście odsłonięta replika tablicy z 1927 roku, która upamiętnia budowniczych i uroczyste oddanie do użytku gmachu tomaszowskiego ratusza.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy w Sanktuarium Świętego Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim.
Na skwerze przed ratuszem wydarzenie rozpoczęło się wykonaniem przez Kamilę Kamocką utworu „Tomaszów”.
Przemawiał prezydent Tomaszowa Marcin Witko.
(…) 6 lipca, 1830 roku, Tomaszów Mazowiecki postanowieniem rady administracyjnej królestwa polskiego uzyskał prawa i swobody służące miastom prywatnym, odtąd Tomaszów stał się Tomaszowem Mazowieckim (…). 8 września 1830 roku, dokładnie 190 lat temu odbyła się w naszym mieście uroczystość związana z ogłoszeniem podniesienia Tomaszowa do urzędu miast – Marci Witko.
Antoni hrabia Ostrowski początkowo nie był za tym aby nadawać prawa miejskie. Obawiał się utraty posiadanych przywilejów, i że władze administracyjne będą się nadmiernie wtrącać do tego nowego ośrodka. Dopiero po paru latach, kiedy przepisy dotyczące osad fabrycznych się zmieniły, zaczął oficjalnie występować od 1828 roku o nadanie praw miejskich – dr Daniel Warzocha.
Wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać premierowego wykonania hejnału skomponowanego przez Kamila Wronę (w wykonaniu utworu towarzyszyli mu: Jerzy Swianiewicz oraz Filip Reczulski, studenci Akademii Muzycznej w Łodzi).
Jeśli procedura przyjęcia tego hejnału uchwałą obok herbu naszego miasta do autentycznych symboli stanie się faktem, to hejnał ten będzie rozbrzmiewał z gmachu budynku tomaszowskiego magistratu, codziennie – prezydent Marcin Witko.
Przed urzędem na Skwerze Niepodległości dostępna jest wystawa poświęcona ratuszowi, natomiast w Muzeum dostępna jest wystawa czasowa pt. „Almanach Tomaszowa”.