Wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym dziękujemy za trud wnoszony w codzienną pracą, za każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi, za opiekę i szacunek jakim obdarzacie każdego pacjenta.
Życzymy, aby każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi dawał radość i satysfakcję. Chwil pełnych wzruszeń, radości, zdrowia oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, to święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.
12 maja 1820 roku urodziła się Florence Nightingale, uznawana powszechnie za twórczynię pielęgniarstwa. Pochodziła ona z Florencji, gdzie wychowała się w zamożnej rodzinie arystokratycznej i otrzymała wszechstronne wykształcenie. Na naukę pielęgniarstwa zdecydowała się w wieku 25 lat i w trakcie wykonywania zawodu na potrzeby pracy swojej i przyszłych pokoleń opracowała teorię pielęgnowania pacjentów, a także zapoczątkowała profilaktykę chorób zakaźnych.
Dziś jej imieniem nazywane jest nazywane jest najwyższe odznaczenie dla pielęgniarek – Medal Florence Nightingale, ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w 1912 roku. W Polsce jako pierwsza otrzymała go pielęgniarka Maria Tarnowska.
Nieodzownym symbolem pielęgniarek na całym świecie jest między innymi czepek. Redakcja Formatu miała okazję w 2018 roku być obserwatorem czepkowania w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Poniżej link do materiału z tego wydarzenia.
Czepkowanie w Tomaszowskim Centrum Zdrowia [film z uroczystego ślubowania w środku]