Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«listopad 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Mieszkania + marzenia

138 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych oraz 132 miejsca parkingowe w garażu na poziomie zero. To propozycja w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, który ma być realizowany również w Tomaszowie. Budowa bloków ma rozpocząć się w III kwartale tego roku, a zakończyć wraz z końcem przyszłego roku.

Prezentacja program odbyła się pod koniec kwietnia. Do 10 maja zainteresowani mogli składać w Urzędzie Miejskim ankiety. Głód mieszkań w Tomaszowie jest wciąż ogromny. Na spotkanie z prezydentem miasta przyszło kilkaset osób, ale wydaje się, że społeczne oczekiwania koncentrują się raczej na mieszkaniach socjalnych, a program Mieszkanie Plus nie do tych klientów jest kierowany.

Konkrety dotyczące zasad współfinansowania budowy mieszkań nie są znane. Rzeczniczka prasowa prezydenta M. Witko pytana o szczegóły odesłała nas do… Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Wiadomo jedynie, że powstała spółka BGK Nieruchomości, której zadaniem jest zarządzanie i gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa na obszarze samorządów w celu realizacji Programu. Brak konkretów o sposobie finansowania, zasad ustalania czynszu. Na dziś nie wiadomo, kto będzie inwestorem bezpośrednim. Ze wstępnych założeń wynika, że czynsze w mieszkaniach będą na poziomie 10-20 zł/mkw. – W tej cenie na cuda nie ma co liczyć zwłaszcza, że musi być w nią wkalkulowana cena gruntów. Żeby zmieścić się w tych widełkach będzie zapewne obowiązywał trend sprowadzający się do maksymalnego obniżania standardów – mówi specjalista z branży budowlanej z Tomaszowa.

Dotychczasowe finansowanie mieszkań w TTBS w zasadzało się na trzech filarach: partycypacji najemców lub osób trzecich do 30%, wkładu własnego i kapitału obcego (preferencyjny kredyt z BGK). W TTBS przyjęto zasadę ustalania wielkości kredytu w stosunku do kosztów inwestycji metodą odwróconą (taki lokalny wynalazek). Wiedząc jaki jest próg maksymalnej wysokości czynszu, dla którego istnieje popyt na ttbs-owskie mieszkania, ustalono górną granicę czynszu. Jest nią 10 zł/mkw. Wyliczano więc taki udział wielkości kredytu, żeby zmieścić się w kalkulacji. Różnicę między wartością inwestycji a kredytem i partycypacjami TTBS pokrywa wkładem własnym (ze środków budżetu miasta, ale obecna władza położyła temu kres). Zatem udział kredytu w mieszkaniach ttbs-owskich kształtuje się na poziomie 50-60%.

TTBS wybudował w tym systemie ok. 300 mieszkań. W budowie jest jeszcze kilkunastomieszkaniowy blok przy ul. Stolarskiej. Zainteresowanymi były osoby średniozamożne w różnym wieku. Często działał efekt łańcuszka – obecni najemcy wciągali swoich znajomych, rodziny. Popyt na mieszkania był spory głównie ze względu na to, że powstawało ich niewiele.

Jak będzie w przypadku programu Mieszkanie Plus? Zainteresowanie mieszkaniami może spotkać się z barierą popytu wynikającą z wysokiego czynszu. Dla najemcy korzystny jest brak partycypacji i taka sytuacja może zwiększyć popyt.

Wiele miast w Polsce po początkowym zainteresowaniu, zrezygnowało z uczestnictwa w M+. Inne, po dokonaniu wstępnego rozeznania – wycofały akces głównie z powodu braku konkretów dotyczących programu. Miejmy nadzieje, że w Tomaszowie nie ziści się wariant, w którym wybudowane za publiczne pieniądze mieszkania będą stały puste.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook