Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«marzec 2024 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Na Starej Wsi ktoś samowolnie postawił znak

Kilka dni temu w Starej Wsi (gmina Tomaszów Mazowiecki) przy drodze do zalewu pojawił się znak drogowy B-36 „zakaz zatrzymywania się”. 

Z informacji przekazanych nam przez czytelników wiemy, że znak został postawiony nielegalnie. Sprawdziliśmy to. Organ zarządzający tym odcinkiem drogi czyli Urząd Gminy Tomaszów Mazowiecki poinformował nas, że znak jeszcze dziś (18.08.) zostanie usunięty. A zatem jeśli ktoś otrzymał mandat z tego tytułu może próbować się odwołać. Ważne jest jednak to, aby mandat był nałożony maksymalnie w ciągu 14 dni od ujawnienia czynu. 

Czy znak B-36 jest tam potrzebny? Jak myślicie?

Samowolne postawienie znaku drogowego to wykroczenie

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że takie działania oznaczają wykroczenie, o którym mowa w art.85 kodeksu wykroczeń.  Dla tych, którzy samowolnie stawiają lub usuwają niewygodne dla nich znaki, prawo przewiduje areszt, ograniczenie wolności lub grzywnę. Również samowolnie ustawione oznakowanie drogowe trzeba będzie usunąć na własny koszt. Oczywiście, karząca ręka sprawiedliwości wcale nie musi cię dosięgnąć natychmiast po ustawieniu takiego znaku. Często osoby, które samowolnie ustawią znak przez jakiś czas unikają kary, a nawet posiłkują się strażą miejską do wyegzekwowania swoich praw. Zdarza się,  że służbom trudno zweryfikować, czy znak lub oznaczenie jest legalne. Niestety, miasta i urzędy, a nawet komendy policji i straży miejskiej nie dysponują mapą legalnego oznakowania miasta. Jednak, stare przysłowie mówi, że oliwa sprawiedliwa, na wierzch wypływa, i czasem przez przypadek władza uświadomi sobie, że ten znak nie stoi w danym miejscu legalnie. Niekiedy, wchodząc w spór z kierowcą, który zaparkował na miejscu oznaczonym samowolnym znakiem, może on udowodnić, że tego oznaczenia w tym miejscu nie powinno być. Nie odpowie za to ani policja, ani straż miejska, tylko osoba, która znak postawiła.

Znaki drogowe powinien stawiać odpowiedni zarządca dróg

Czasem po prostu lepiej postawić znak w zgodzie z obowiązującymi przepisami. To trochę czasochłonne, ale nie niemożliwe. Wystarczy, że zmęczeni mieszkańcy np. bloku, pod którym parkuje połowa interesantów z tej części miasta, złożą wniosek, w którym nie muszą domagać się ustawienia konkretnego znaku, ale w którym opiszą swój problem do organu zarządzającego ruchem w mieście, czyli burmistrza lub prezydenta miasta. Nie muszą to być wszyscy mieszkańcy bloku, wystarczy jeden mieszkaniec.  Adresat wniosku przygotuje odpowiednią dokumentację oraz projekt organizacji ruchu, uwzględniający oczekiwania i potrzeby mieszkańców, ale też przepisy prawne. Kiedy dokumentacja zostanie zatwierdzona, trafi do zarządu dróg miejskich konkretnego miasta, a ten organ jest już odpowiedzialny za postawienie znaku.

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook