Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach ii Rzeczypospolitej,  dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, Święto ustanowił Sejm na mocy uchwały  z dnia 22 lipca 2016 roku. 

W sobotę, 11 lipca 2020 roku, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przy ulicy Słowackiego w Tomaszowie Mazowieckim, ksiądz Zygmunt Nitecki odprawił mszę święta w intencji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta: Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Dorota Ignasiak – dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.  

Na dzień święta wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Po mszy świętej delegacja władz powiatu i miasta złożyła symboliczne wiązanki biało-czerwonych kwiatów  pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na dziedzińcu kościoła. Symboliczną wiązankę złożyli też przedstawiciele Ruchu Narodowego z Andrzejem Fąkiem na czele.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook