„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.
Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Starosta Tomaszowski Mariusz Węgrzynowski zaprasza na uroczystą Mszę Świętą z okazji uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca 2021 roku (poniedziałek) o godz. 12.00 w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Maz. ul. Słowackiego 13/19.
Po mszy – indywidualne składanie kwiatów:
– w Kaplicy Pamięci Narodowej w Kościele pw. NMP Królowej Polski ul. Słowackiego 13/19,
– pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na dziedzińcu kościoła pw. NMP Królowej Polski ul. Słowackiego 13/19,
– pod tablicą Witolda Pileckiego przy Powiatowym Centrum Animacji Społecznej ul. Farbiarska 20/24.
godz.11.30 – indywidualne składanie kwiatów pod obeliskami:
– „Poległych i pomordowanych za ojczyznę w latach 1939-1945” na terenie I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Mościckiego 22,
– „Pamięci żołnierzy wyklętych” przy ul. Boh. 14-tej Brygady.
W związku z sytuacją epidemiczną COVID-19 każdy uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa w związku z istniejącymi obostrzeni (obowiązek zakrywania nosa i ust, zachowania dystansu społecznego oraz przestrzegania limitu uczestników w Mszy Świętej).