Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«listopad 2023 »
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Nasz wspólny wróg SMOG. Program rządowy Czyste Powietrze-informacje.

Walka ze smogiem to nie tylko obowiązek samorządów. Walka ze smogiem zacząć powinna się w naszych domach. To my, jako pojedynczy mieszkańcy tego miasta jesteśmy współodpowiedzialni za  ten „cały” smog, którego główną przyczyną powstawania jest palenie w piecach domowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą do atmosfery trafiają szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. To z naszych kominów wydobywa się pył i inne zanieczyszczenia, w tym substancje rakotwórcze.

Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, powinniśmy zmienić standardy pieców spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania. Więcej korzystać ze środków transportu miejskiego, rowerów (niebawem rowerów miejskich), zwiększać obszary „zielone” w miastach. Dawać dobry przykład, edukować najmłodszych, uświadamiać dorosłych.
Co jakiś czas w Polsce pojawiają się programy mające wspomóc walkę o czyste powietrze którym oddychamy.

18 października, w Szkole Podstawowej nr 1, odbyło się spotkanie informacyjne rządowego programu Czyste Powietrze. Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Realizacja programu przypada na lata 2018-2029.06.30.

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

Program przewiduje:
-wymianę strych źródeł ciepła,
– docieplenie przegród budynku,
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
– montaż lub instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody,
– instalację odnawialnych źródeł energii,
– montaż wentylacji mechanicznej.

Intensywność dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy liczonego zgodnie z metodyką opisaną w instrukcji do wypełnienia wniosku o dofinansowanie (w oparciu o zasady Programu Rodzina 500 plus).
 
Nabory wniosków prowadzone będą przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pełne informacje można uzyskać na www.mos.gov.pl/czyste-powietrze. Obecny na spotkaniu prezydent miasta Marcin Witko, zadeklarował pomoc osobom mającym trudności ze zrozumieniem czy wypełnieniem wniosków.
 
 

Czyste powietrze. Spotkanie informacyjne

Opublikowany przez Format3A Czwartek, 18 października 2018

 

Program w pigułce

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook