Kalendarz gminy Powiat Tomaszowski

Nadchodzących wydarzeń: 0
«wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Sonda

Czy skorzystam ze szczepienia na covid-19?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

NIE dla smogu! – akcja edukacyjna dla mieszkańców

„Nie chcemy smogu w Tomaszowie” – wydarzenie pod takim hasłem odbyło się w piątek, 6 grudnia na pl. Tadeusza Kościuszki. Jego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz zwrócenie uwagi na problemy zanieczyszczenia powietrza i segregacji odpadów.

Imprezę podzielono na dwa bloki. W pierwszym, który odbył się w godz. 10-12, przeprowadzono m.in. pokaz prawidłowego rozpalania w piecu. Kominiarze wyjaśniali, jak to robić, by zużywać mniej opału, uzyskując przy tym lepszy efekt cieplny i sprawiając, żeby z komina nie wydostawał się dym. Przy okazji było można zobaczyć, jak spala się pellet.

Na specjalnie przygotowanych stoiskach przedstawione zostały oferty pieców gazowych, pomp ciepła, rekuperacji czy biodegradowalnych naczyń jednorazowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko z odnawialnymi źródłami energii. Mieszkańcy dopytywali zwłaszcza o zasady montażu paneli fotowoltaicznych. Mogli też dowiedzieć się, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieców w ramach programu „Czyste powietrze” i jakie są możliwości podłączenia nieruchomości znajdujących się na terenie miasta do sieci gazowniczej oraz miejskiej sieci ciepłowniczej.

Osoby zainteresowane nowymi technologiami mogły zobaczyć nowoczesnego drona, który służy m.in. do badania zanieczyszczeń wydostających się z kominów. Było można również zapoznać się z ofertą oczyszczaczy powietrza oraz otrzymać maseczkę antysmogową.

Pracownicy Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej udzielali porad jak właściwie segregować odpady, natomiast przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej informowali o możliwości uzyskania dopłat do zakupu opału. O tym, jak dbać o środowisko i własne bezpieczeństwo, można było porozmawiać ze strażnikami miejskimi i strażakami z PSP. Było także stoisko Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, na którym główną atrakcją był autobus hybrydowy oraz św. Mikołaj, który zachęcał do korzystania z ekologicznej komunikacji miejskiej.

Wśród przechodniów prowadzone były minikonkursy sprawdzające wiedzę ekologiczną, a także konkurs na plakat lub hasło antysmogowe. Podsumowanie odbyło się o godz. 15 w Miejskim Centrum Kultury. Zwycięzcom wręczono dyplomy i upominki. Nagrodę główną – oczyszczacz powietrza ‒ odebrała Ewelina Grzywka, uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 14.

W drugiej części imprezy odbyły się panele tematyczne poświęcone m.in. zdrowiu, segregacji odpadów, pszczołom, badaniom powietrza przy pomocy dronów, zastosowaniu oczyszczaczy i fotowoltaice.

Współorganizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim oraz Stowarzyszenie „Mój Tomaszów”.

 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook