Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sonda

O jakiej porze roku plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim wygląda lepiej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Nie ma wakacji od edukacji

Dzisiaj o 10:30 przed budynkiem Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegaturą w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca planowanych przez Ministra Czarnka, głębokich zmian w polskiej edukacji. Miałaby to być m. in. likwidacja niezależnej Polskiej Akademii Nauk, ręczne sterowanie wyborami dyrektorów szkół, czy niemal obowiązkowa religia. Poniedziałkową konferencję prasową poprzedziło godzinne spotkanie Posłanki Anity Sowińskiej z Prezes Piotrkowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Ewa Ziółkowska. Pani Prezes wystąpiła także podczas konferencji prasowej:
 
„Związek Nauczycielstwa Polskiego złożył wniosek do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Ministra Czarnka z pełnionej funkcji. Nauczyciele nigdy nie mięli szczęścia do ministrów, ale w tej chwili okazało się, że człowiek, który piastuje tak wysoką funkcję w Rządzie RP, nie ma najzwyczajniej w świecie ani moralnych ani intelektualnych kwalifikacji do tego, by zarządzać tym, co w naszym społeczeństwie jest bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze – kształtowaniem świadomości i budowaniem przyszłości młodych pokoleń Polaków. To w jaki sposób Pan Minister prowadzi konsultacje z czynnikami społecznymi, w jaki sposób traktuje nauczycieli jest po prostu niegodny. Pan Minister lekceważy nasze propozycje, nie rozmawia z nauczycielami w sposób właściwy, a jednocześnie wykorzystuje okres wakacji do tego aby wprowadzać zmiany, które będą niesłychanie trudne i bolesne dla całego społeczeństwa. Liczyliśmy na to, że Pan Minister zechce pochylić się nad problemami, jakie wyniknęły przez ostatnie półtora roku w polskiej oświacie, wynikającymi z faktu przejścia przez nasz kraj pandemii, która miała ogromny wpływ na to, co działo się w polskiej szkole. Okazuję się, że Pan Minister nie ma na to czasu. Nie ma czasu na to, żeby zająć się młodzieżą, aby zająć się wyrównywaniem szans, aby wysłuchać nauczycieli i dowiedzieć się z jakimi trudnościami się borykali. Jest nam bardzo przykro, że kolejny Minister Edukacji, i Nauki tym razem, nie stanął na wysokości zadania.”
 
Sprawą Ministra Czarnka zajęli się parlamentarzyści i parlamentarzystki Lewicy, zachęcając do włączenia się w akcję resztę opozycji.  W ostatnią sobotę Stowarzyszenie Akcja Demokracja, wspólnie z Lewicą zainaugurowały zbiórkę podpisów pod obywatelskim wotum nieufności wobec Ministra Czarnka. Celem jest zebranie 100 tyś. podpisów. Na ten moment udało się zebrać ponad 56 tysięcy podpisów w skali całego kraju. 
 
 
Podczas konferencji głos zabrała Posłanka okręgu piotrkowskiego, Anita Sowińska:
 
„Te wakacje mogą się okazać kluczowe dla edukacji. Prawdopodobnie będą to najgorsze wakacje dla uczniów i uczennic. Wrócicie do zupełnie odmiennej szkoły. Szkoła według Ministra Czarnka, który planuje głębokie zmiany w edukacji będzie oparta przede wszystkim na strachu. To będzie szkoła, w której kuratorzy będą mieli władzę absolutną nad dyrektorami i dyrektorkami, a także nad nauczycielami. To według widzimisię kuratorów, którzy będą z nadania politycznego będą podejmowane decyzje odnośnie karania nauczycieli. To również szkoła, która będzie zindoktrynowana. Obecnie Minister Czarnek planuje aby lekcje etyki lub religii były obowiązkowe. Przy czym etyka będzie uczona przez nauczycieli szkolonych na uczelni Rydzyka. Lewica się na to nie zgodzi i stoi murem za nauczycielami i nauczycielkami, a przede wszystkim za uczniami i rodzicami.”
 
Zmiany, które chce wprowadzić Minister Czarnek najmocniej uderzą w polską młodzież. To właśnie uczniowie i uczennice najbardziej odczują zmiany dyktatorskiej ręki Czarnka. Studentka Emilia Skibińska, działaczka Młodej Lewicy mówiła podczas konferencji:
 
„Dzisiejsza edukacja w Polsce znajduje się w rękach człowieka, który chce ją podporządkować swojemu światopoglądowi. Minister Czarnek uważa, że jedynym systemem wartości, jakim powinniśmy się kierować, jest ten jego – katolicki. Pomysłami Ministra Czarnka na lepszą edukację jest zwiększenie godzin historii lub wprowadzenie obowiązkowej religii bądź etyki. To pokazuje jak Pan Czarnek mało wie o dzisiejszych potrzebach młodzieży, uczennic i uczniów. Szkoły potrzebują realnych zmian. Uczniowie potrzebują edukacji seksualnej, nauki o ochronie klimatu, zajęć które przygotują ich do matury czy olimpiad. Współczesna szkoła powinna uczyć krytycznego spojrzenia na świat, wiedzy o swoich prawach i tolerancji. My – młodzi, nie chcemy ciągle tkwić w przeszłości. Chcemy iść do przodu. Chcemy tworzyć przyszłość. Rozwiązania, które proponuje Minister Czarnek to jawna indoktrynacja i upolitycznianie szkół.”
 

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook