Tomaszów Mazowiecki miejscem innowacyjności i nowych technologii. Pierwszy wywiad w nowym roku prezydenta miasta Marcina Witko dla Format3A.
Jak ocenia Prezydent poprzedni rok 2018?
Ocenę mojej pracy pozostawiam Mieszkańcom, jak zwykle z resztą. Właśnie dlatego na wstępie dziękuję za jej dokonanie w październiku, bo taką oceną Mieszkańców są zawsze kolejne wybory. Ta opinia była dla mnie bardzo pozytywna. Bardzo dziękuję za te wszystkie głosy, są one dla mnie zobowiązaniem na przyszłość, na kolejne 5 lat. Dziś mogę obiecać, że na pewno to nie będą słabsze lata jeżeli chodzi o rozwój naszego miasta i inwestycje w mieście, rzekłbym nawet że jeszcze bardziej będziemy się chcieli rozpędzić. Mamy mnóstwo planów na przyszłość. Pracujemy już nad tym żeby wszystkie zapowiedzi z kampanii zostały zrealizowane, ale też te które się nie pojawiły, a są gdzieś z tyłu naszej głowy będziemy starali się doprowadzić do pozytywnego zakończenia.
Plany rozwoju miasta. Jak Tomaszów będzie wyglądał w przyszłości?
Cały czas będziemy dbali o krwioobieg miasta, o to co jest najważniejsze dla funkcjonowania czyli inwestycje gospodarcze, które zawsze są priorytetowe. Mówiłem w kampanii żeby Tomaszów Mazowiecki sięgał do dobrych swoich tradycji i stawał się autentycznie miejscem nowych innowacyjnych technologii. Przygotowaliśmy szereg gruntów inwestycyjnych, które zaowocują powstaniem nowych, dobrze płatnych miejsc pracy dla mieszkańców naszego miasta.
Infrastruktura drogowa…
Absolutnie niezbędnym elementem jest infrastruktura drogowa. Jest podstawą żeby samorządy miast, wsi czy innych mniejszych miejscowości mogły się rozwijać. Będziemy remontować i budować nowe drogi. Liczymy, że uda nam się wybudować w tej kadencji północną obwodnicę naszego miasta potrzebną do wyprowadzenia ciężkiego transportu z centrum i poprawy bezpieczeństwa na drogach. W planach jest budowa jak największej ilości dróg rowerowych i wprowadzenie rowerów miejskich.
Sprawy społeczne…
W zakresie dobrego krwioobiegu społecznego chcę zaangażować się w powstanie nowego szpitala. Spełniającego najbardziej surowe standardy, który za dwadzieścia, trzydzieści lat będzie obiektem nowoczesnym, zapewniającym bezpieczeństwo mieszkańcom zarówno miasta jak i powiatu. Powiatowy szpital funkcjonuje już kilkadziesiąt lat, wstępne rozeznanie jeśli chodzi o koszty remontu to kwota trzykrotnie większa niż postawienie nowego. Jeżeli chcemy mieć szpital, który będzie oferował mieszkańcom właściwe usługi, a zdrowie jest najważniejsze, to tutaj absolutnie nie można oszczędzać i nie chcę żeby to był jakikolwiek pomnik, chcę żeby to był nowoczesny obiekt uszyty na miarę, z nowoczesnym blokiem operacyjnym, sprzętem i komfortem przebywania pacjentów. Nie zapominamy w kwestiach społecznych o sprawach osób najstarszych. Trwają prace nad przygotowaniem wniosku o rozbudowę Centrum Usług Senioralnych czyli zaadoptowanie drugiego piętra, dobudowanie windy. Mamy ambitne plany jeśli chodzi o łamanie barier dla osób niepełnosprawnych ale też dla osób starszych. W najbliższym czasie pilotażowo w jednym z bloków przy ulicy Polnej zostanie zamontowana winda. Planujemy zamontować znacznie więcej wind zarówno w obiektach użyteczności publicznej jak i domach wielorodzinnych czyli blokach.
Ekologia, czystość …
Niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania miasta i mieszkańców jest czystość i ekologia. Zarówno czystość powietrza, gleb i jakość przyrody. W tym ostatnim zakresie wiele już się zadziało, wystarczy spojrzeć na park bulwary jak wygląda. Kolejne parki będziemy chcieli poddać rewitalizacji, wiosną ruszy rewitalizacja przystani. Posadziliśmy 100 dębów na stulecie odzyskania niepodległości. Drzew będziemy sadzić więcej w centrum miasta tak aby powstały w nim miejsca w których będzie cień i sprzyjające warunki do wypoczynku.
Jeśli chodzi o glebę, będziemy starali się rozbudować sieć kanalizacyjną i konsekwentnie egzekwować od ludzi przyłączanie się do niej, a jeżeli nie mają takich możliwości to muszą w sposób zdyscyplinowany dbać o jakość szamb.
Smog…
Mamy najgęstszą sieć czujników, nie znaczy to jednak, że na przestrzeni ostatnich lat pogorszyło się powietrze w Tomaszowie, czy też częściej spotykamy się ze smogiem. Oznacza to, że świadomość mieszkańców w tym temacie jest coraz większa. Do urzędu wpłynęła petycja z prośbą o informowanie mieszkańców przez sms o jakości powietrza, stworzenie alarmu smogowego, prowadzenie kampanii edukacyjnych, wprowadzenie do wszystkich szkół i przedszkoli urządzeń oczyszczających powietrze – to wszystko jest realizowane. Moim zdaniem nie ma drugiego miasta w Polsce gdzie mieszkańcy byliby tak dobrze informowani jak w Tomaszowie. Nie chowamy głowy w piasek i powiem szczerze nie mamy problemu z jakością powietrza, mamy problem ze smogiem. Jakość powietrza w Tomaszowie pogarsza się w momencie kiedy mieszkańcy w dużej mierze palą śmieciami. W sytuacji gdyby palono węglem czy drzewem to ten problem byłby dużo mniejszy. Oczywiście na każdą interwencję mieszkańca straż miejska reaguje. Mamy kilkaset kontroli w sezonie, więc to nie jest tak, że nic się w tym zakresie nie dzieje, dzieje się bardzo dużo. Rzecz jasna potrzeby są jeszcze większe ale sukcesywnie będziemy je realizować. Do tego wszystkiego będzie potrzebna edukacja mieszkańców i egzekwowanie dobrych praktyk, natomiast żeby egzekwować należy stworzyć mieszkańcom najpierw warunki. Chcemy dokonać szerokiej inwentaryzacji palenisk gospodarstw domowych, tzn. z jakich pieców i z jakich materiałów opałowych korzystają.
W walce ze smogiem ważna jest odpowiednia gospodarka komunalna, która powinna być absolutnie w rękach samorządu.
Prosty przykład, jeżeli przez cały rok mieszkaniec korzysta z 20 litrowego zbiornika na odpady i przez cały rok oddaje ten zbiornik pełny śmieci, a w zimą ten zbiornik w ¾ czy w większość zapełniony jest popiołem to powstaje pytanie gdzie są śmieci, dlatego będziemy się przygotowywali do tego żeby przejąć jako samorząd gospodarkę odpadową. Dopiero wtedy polityka śmieciowa będzie realizowana w sposób właściwy i zdyscyplinowany i pod stałym monitoringiem i oceną mieszkańców.
Podsumowując. Jakie najważniejsze inwestycje na najbliższe pięć lat w Tomaszowie?
Rewitalizacja przestrzeni koło Areny Lodowej w ramach której ma powstać wodny park zabaw.
Z założenia mógłby on korzystać z wody solankowej. Taka woda uzdrowiskowa na pewno pojawi się przy wykonywaniu odwiertu geotermalnego i moglibyśmy ją wykorzystać. W najbliższych dniach składamy wniosek o zbudowanie nowoczesnego żłobka. Ważną inwestycją jest boisko piłkarskie i hala siatkarska na Lechii. Nie odchodzimy od koncepcji trzy strategiczne dyscypliny sportu dla rozwoju Tomaszowa, czyli łyżwiarstwo, piłka nożna i siatkówka. Planowane jest zbudowanie północnej obwodnicy miejskiej. Pojawiła się koncepcja dodatkowego mostu na Pilicy. Chcemy w przeciągu tej kadencji uporządkować gospodarkę odpadową. Złożyliśmy wniosek w Urzędzie Marszałkowskim o wydanie zgody na utworzenie RIPOK-a w Tomaszowie. Jest to nieodzowne żeby segregować śmieci, przetwarzać, odzyskiwać i sprzedawać dzięki czemu opłaty dla mieszkańców nie musiałby by być aż tak wysokie. Jako samorząd będziemy skuteczniej reagowali na potrzeby chociażby związane z takim sprawami jak wywóz śmieci wielkogabarytowych z czym czasami są problemy.
Jakie cele i zadania czekają spółki miejskie?
Spółki miejskie są nieodzownym elementem funkcjonowania miasta. Spółka wodnokanalizacyjna to będzie klaster energetyczny czyli kwestie energetyczne. Miejski Zakład Komunikacji za zadnie ma dokończyć projekt niskoemisyjnego taboru autobusowego czyli wyeliminować z transportu publicznego stare wysłużone pojazdy, będziemy składać wnioski o czysty tabor autobusowy.
Jeśli chodzi o rozbudowę sieci ciepłowniczych w Tomaszowie, Zakład Gospodarki Ciepłowniczej musi powalczyć z kwestią uprawnień emisyjnych. Papiery emisyjne, których wymaga Unia Europejska a za które my musimy płacić. Do niedawna płaciliśmy 5 euro za 1 uprawnienie, dzisiaj jest to kwota na poziomie 25 euro, czyli mnożąc to przez około 20 tysięcy uprawnień daje sumę, która jako wkład własny pozwoliłaby na inwestowanie roczne w Tomaszowie na poziomie 10 milionów złotych, a tych pieniędzy spółka fizycznie mieć nie będzie. W ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska będziemy składać wniosek o rozbudowę sieci. Wykonamy odwiert geotermalny, a jeżeli woda ciepła z ziemi spełni normy i warunki, to będzie mogła być podstawą w funkcjonowaniu ciepłowni. Dla mieszkańców będzie to oznaczać niższe ceny za ciepło. Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego musi się absolutnie wpisywać w cele w walce o czyste powietrze czy działania na rzecz czystego powietrza. Musi swoje zasoby zaopatrzyć ciepłem systemowym, muszą to być kotły gazowe lub miejska sieć ciepłownicza i tu mogą liczyć na nasze wsparcie ale wiele inicjatyw muszą sami przejawić. Absolutnie priorytetem jest budowa mieszkań w ramach TM + wiem, że lada moment to wszystko się rozpocznie. Przed nową prezes postawiłem zadanie, oczekuję aby wizerunek zasobu komunalnego poprawiał się i musimy doprowadzić do takiej sytuacji, że szybciej niż dotychczas będą znikały z tomaszowskiego krajobrazu budynki, które ani nie zdobią miasta, a przede wszystkim zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, którzy w tych domach mieszkają ale to jest pewien proces. Dla Tomaszowskiego Centrum Sportu to był niełatwy rok. Spółka idzie w dobrym kierunku. Przed nią kilka kluczowych zadań. Jednym z nich jest trigeneracyjne źródło, które będzie produkowało ciepło, chłód i z tego wszystkie będzie również produkowało prąd. Takie innowacyjne rozwiązania już są na rynku światowym i takie rozwiązania chcielibyśmy zastosować w Arenie Lodowej. Dzisiaj mamy obiekt, który jest niezwykle ważną promocją naszego miasta. Wystarczy tylko zobaczyć jak wiele dzieci korzysta z projektów bezpłatnych zajęć łyżwiarskich. Będę rozmawiał z wójtami gmin naszego powiatu o organizacji takich zajęć dla dzieci ze szkół gminnych. Zdolnych, utalentowanych łyżwiarzy jak Karolina Bosiek musimy szukać nie tylko w Tomaszowie ale również
w gminach.
Samowystarczalność energetyczna Tomaszowa w perspektywie zagrożeń wzrostu cen energii ?
Żeby stworzyć gminę samowystarczalną energetycznie ważnym krokiem było podpisanie certyfikatu klastra energetycznego. Klaster ma łączyć działania producentów prądu. Zachęcać żeby prąd produkować, gromadzić i odsprzedawać, czyli najkrócej mówiąc klaster ma pomóc w tym żeby stworzyć gminę samowystarczalną energetycznie i ją zabezpieczyć, tzn. wyprodukować tyle prądu ile zbilansuje jego zużycie, a jeżeli wyprodukuje więcej niż zużywa to wówczas byłoby doskonale, dlatego mówimy o źródłach kogeneracyjnych. Za chwilę coraz głośniej będziemy mówili o energii odnawialnej i sądzę, że jest to kwestia czasu kiedy będziemy zmuszeni sprostać wymaganiom unijnych, czyli 30% produkowanej energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, a to jest niezwykle dużo. W chwili obecnej energię odnawialną mamy na poziomie kilku procent więc bardzo dużo pracy przed nami. My jako Tomaszów na pewno tego nie unikniemy, wręcz przeciwnie będziemy chcieli być liderem w tego typu działaniach, w pozyskiwaniu zielonej energii. Dużo w tym zakresie do zrobienia ale sukcesywnie te działania wprowadzamy w życie i będziemy też mieszkańców informować o wszystkim co się dzieje w tym temacie.
Jesienią 2018 roku miała powstać spółka akcyjna RKS Lechia Tomaszów, na tę chwilę nie została założona.
Ona powstaje, jest praktycznie założona natomiast nie ma sensu żeby powstawała dzisiaj w sytuacji kiedy nie możemy przejąć zawodników. Zawodników nie możemy przejąć tylko i wyłącznie dlatego, że Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej zebrał się we wcześniejszym terminie niż był planowany i kwestia ta nie została podjęta. Kolejne zebranie zarządu planowane jest wiosną, wtedy będziemy mogli przekazać zawodników do spółki i spółkę już usamodzielnić. Pamiętajmy, że w spółce będą sekcje piłkarska i siatkarska i na pewno ta spółka akcyjna musi powstać dla przejrzystości wydatkowania środków. W znaczącej mierze pomoże to również w rozmowach ze sponsorami, którzy chcą wiedzieć czy pieniądze, które lokują są wydawane w sposób właściwy, zgodny z ustaleniami i dlatego mają prawo wglądu w finanse, więc zmierzamy do tego żeby spółka powstała.
Czeka z nowym rokiem nas podwyżka cen podatków i opłat?
Podatki na nowy rok zawsze ustalane są w starym roku. Zmianie mogą natomiast ulec opłaty za gospodarowanie odpadami. Z tego co obserwuję, na przykładzie innych miast, to właśnie wzrost opłaty za wywóz nieczystości może być odczuwalny dla nas jako mieszkańców. Tego dowiemy się dopiero po rozstrzygnięciu przetargów. Do tego czasu, przez najbliższe miesiące nie będziemy płacić więcej za śmieci – obowiązuje nas umowa na podstawie której opłaty pozostają bez zmian i nie podnosimy stawek. Podwyżki będą jednak nieuniknione, firma która wygra przetarg, nawet jeżeli będzie to najniższa oferta, a tylko taka zostanie wybrana, to może być znacząco wyższa od obecnie obowiązującej. Kolejna kwestia to opłaty emisyjne, uprawnienia. Jest to duży problem zupełnie od nas niezależny, a który może wpłynąć na podwyżki za ciepło. Na szczęście póki co nie drożeje energia i dlatego powinniśmy mnóstwo sił włożyć w to, żeby jak najwięcej tej energii produkować .
Trochę prywatnie. Jakie postanowienie noworoczne ma Marcin Witko?
Powiem z czym miałem problem. Przełom roku po wyborach, gdzie spraw jest dużo i nie było czasu na uprawianie sportu. Chciałbym wrócić do treningów, do sportu, który daje naprawdę dużo energii. Postawię śmiałą tezę, że ci którzy nie uprawiają sportu w jakiejkolwiek formie, to nie musi być forma wyczynowa to może być forma rekreacyjna, realizują tylko 60% swojego potencjału. Wiem że aktywność fizyczna daje mi co najmniej 40 % więcej energii, siły i wytrzymałości. Ale to uprawianie sportu musi być systematyczne i stabilne. Niezależnie od pory dnia uprawiając sport człowiek nie odczuwa tak szybko zmęczenia. Moja praca to spory wysiłek i stresująca robota więc bez takiej odskoczni może być ciężko. Chciałbym, żeby sport do mnie wrócił.
Mamy styczeń, czas życzeń. Czego prezydent miasta życzy mieszkańcom?
Przede wszystkim życzę abyśmy wspólnie mogli pracować dla miasta i być z tego miasta dumni. Abyśmy bez względu na swoje upodobania czy swoje przekonania zawsze stawiali na pierwszym miejscu dobro wspólne, dobro mieszkańców i tego bym Państwu i sobie życzył. Żeby żadne spory polityczne, ideologiczne, czy jakiekolwiek inne by one nie były, nie poróżniły nas jako mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Tomaszów to nasze wspólne miasto, nasz wspólny dom. W domu też bywa różnie czasami jest lepiej czasami trochę gorzej, czasami są też trudniejsze chwile. Oby nam się udawało z tych trudnych chwil wyjść, żeby nas wzmacniały. Żebyśmy mogli za rok powiedzieć, że to był dobry rok dla Tomaszowa, rok który przybliża nas do celu. Żeby Tomaszów stawał się coraz bardziej nowoczesnym miastem, przyjazny mieszkańcom, odpowiadającym na potrzeby mieszkańców i miastem z którego ja już jestem dumny, a Ci którzy jeszcze dumni nie są stali się dumni jak najszybciej.