
„Zapobiegaj i działaj z głową” pod taką nazwą NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. Regionalny Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi realizowany będzie na terenie trzech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w okresie trzech lat, od lipca 2017 r. do czerwca 2020 r.
W piątek 22 września, podczas konferencji prasowej, przedstawiono działania programu profilaktycznego. Dyrektor Szpitala NU-MED Paweł Paczkowski mówił o etapach profilaktyki programu i włączaniu do stałej współpracy lekarzy stomatologów.
Dr Anna Krause nakreśliła etapy wykrywania nowotworów głowy i szyi w ujęciu medycznym, a prof. Sergiusz Nawrocki omówił temat skutecznej metody radioterapii.
Program „Zapobiegaj i działaj z głową” adresowany jest do osób z grupy podwyższonego ryzyka m.in. wieloletnich palaczy czy nadużywających alkoholu. Osoby u których przez ponad trzy tygodnie występują objawy nie związane z infekcją górnych dróg oddechowych takie jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guzy na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa takich sygnałów organizmu nie powinny lekceważyć.
Badaniami przesiewowymi zostanie objętych sześć tysięcy osób w wieku aktywności zawodowej od 40 do 65 roku życia. W trzech etapach – podstawowym, czyli konsultacja otoralyngologiczna uzupełniona o badanie przy użyciu fiberoskopu. Drugi etap to diagnostyka pogłębiona, czyli pacjent będzie konsultowany przez laryngologa, zostanie też objęty badaniami tj. USG szyi czy biopsją cienkoigłową z badaniem cytologicznym bądź pobranie wycinka wraz z badaniem histopatologicznym. Jeśli u pacjenta zostaną wykryte zmiany przednowotworowe lub potwierdzony zostanie nowotwór złośliwy, zostanie on skierowany na dalsze leczenie do specjalistycznego ośrodka.
Celem programu jest wzrost świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, wczesne wykrycie nowotworu i szybka diagnostyka. Działania edukacyjne będą kierowane nie tylko do mieszkańców trzech województw, ale także do pracowników siedemdziesięciu placówek POZ, laryngologów i stomatologów.
Jeśli rozpoznajesz któryś z objawów? Nie wpadaj w panikę. Pomyśl: może warto po prostu się przebadać.
Pierwsi pacjenci zostaną włączeni do programu już w październiku, o szczegółach realizacji projektu będziemy informować na bieżąco.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!