Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«luty 2024 »
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Okiem tomaszowianina Zygmunta Dziedzińskiego – 100-LECIE KOPALNI „BIAŁA GÓRA” [zdjęcia]

W bieżącym roku mija okrągła rocznica 100 lat od założenia kopalni piasku w Białej Górze.

Inicjatorem jej powstania, był geolog Bohdan Łoziński, który to przybywając rok wcześniej do Tomaszowa odkrył pokłady piasku kwarcowego w rejonie Białej Góry i wraz z przyjaciółmi założył kopalnię piasku nazywając ją: „Przetwory kamiennie”.

W pierwszym roku działalności kopalni, jej urobek wyniósł około 2 300 ton piasku i była to wtedy pierwsza polska zorganizowana kopalnia piasku kwarcowego.

Technika wydobywania piasku zmieniała się w ciągu tego stulecia diametralnie: od ręcznego wydobywania i jego transportu końmi, do przewozu wagonikami kolejowymi, aż do obecnej, nowoczesnej technologii wydobywczej, filtrującej i transportowej.

Obecnie tomaszowskie kopalnie surowców Białą Góra są największym tego typu producentem w Polsce, jednym
z największych w Europie.

Na temat lokalnej kopalni powstały już opracowania
i zapewne w roku jubileuszu powstaną kolejne, pokazujące jej historię.

Istniejące wyrobiska piasku na terenie kopalni są dziełem człowieka oraz z biegiem postępu technologii wydobywczej dziełem maszyn i urządzeń. Jednakże największy udział
w kształtowaniu wizerunkowych pozostałości wydobywczych w kopalni, ma jednak natura. Przez wiele lat penetracji ukształtowała wspaniałe plenery i widoki ukazując w nich artyzm i piękno.

Będąc pasjonatem piękna przyrody, jednocześnie dokumentując jej uroki fotograficznie, prezentuję do oceny wybrane autorskie zdjęcia fragmentów powydobywczych, jak i również całych plenerów wyrobisk kopalni.

Zygmunt Dziedziński

Galeria zdjęć tutaj

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook