Cmentarz żydowski w Łodzi został założony w roku 1892 na powierzchni 42,5 ha, a pochowanych jest na nim ponad 220 tysięcy zmarłych. Uznawany jest za największą nekropolię żydowską w Europie.
Składa się z dwóch części: gospodarczej, na której stoi uznawany za największy na świecie dom przedpogrzebowy, zwany „domem oczyszczenia”, w którym to zwłoki były przygotowywane do pochówku. Druga część, grzebalna, zwana „wiecznym domem”, usytuowana jest na osi wschód – zachód, przy czym zmarły chowany był w ten sposób, aby jego nogi skierowane były na wschód.
Przedstawiam Państwu wybrane zdjęcia cmentarza żydowskiego, z których dwa ostatnie mają związek z naszym miastem. Pierwsze z ich przedstawia grób rodziców Juliana Tuwima, którzy to w latach 1907 – 1914 przybywali do naszego miasta pociągiem wraz ze swym synem Julianem, by stąd udać się bryczką na wypoczynek do Inowłodza.
Drugi nagrobek to miejsce pochówku doktora Seweryna Sterlinga, który urodził się w naszym mieście w dzielnicy Gustek, dnia 25 marca 1864 roku. Po skończeniu studiów medycznych na Carskim Uniwersytecie Warszawskim, powrócił w roku 1889 do swej rodzinnej miejscowości i został lekarzem zakładowym w fabrykach Bornsteina, Landsberga, Halperna i Salomonowicza. W roku 1894 przeniósł się do Łodzi kontynuując karierę lekarską. Został założycielem pierwszej przychodni przeciwgruźliczej w Łodzi, jak również otrzymał nominację na dyrektora szpitala żydowskiego im. Rodziny Poznańskich. Szpital ten obecnie nosi jego imię.
Seweryn Sterling zmarł w 1932 roku w Rabce i został pochowany na cmentarzu żydowskim w Łodzi, w sąsiedztwie grobu rodziców Juliana Tuwima.
Zygmunt Dziedziński