Cmentarze. Wszystkie, te wielkie i małe identyfikują się z kulturą i są jej dowodem, realizowanym przez rzeźbę nagrobną i teksty. Gdy o nich mówimy, czynimy to zawsze z należnym szacunkiem i powagą, w poszukiwaniu rodzinnych, społecznych, historycznych związków i faktów. Tajemnice, które w sobie kryją, zmuszają do zadumy i wielu refleksji nad życiem oraz duchową wartością, jaka powstaje między żywymi a umarłymi. Cmentarze są także osobistym źródłem wiedzy o naszych przodkach, ludziach zwyczajnych i tych, którzy poprzez swoje szeroko rozumiane czyny na trwałe przeszli do historii gminy, miasta czy kraju. Są również stałym przestrzennym elementem wrysowanym w pejzaż wsi lub miasta. Cmentarna rzeźba figuralna w odróżnieniu od realizacji tylko architektonicznych, pozwala zatrzymać kształt życia, które przeminęło. Bywa, że jest to jedyny ślad materialny, jaki pozostał po człowieku.
Cmentarze są obiektami, na teren których każdego dnia podążają setki tysięcy ludzi aby uporządkować mogiłę, zapalić znicz, pokłonić się prochom z grona najbliższych i przyjaciół, a także tym, którzy zginęli aby inni mogli żyć.
To święty obowiązek żyjących.
Zygmunt Dziedziński, który od lat działa w Towarzystwie przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego zaprasza wszystkie osoby odwiedzające tomaszowskie cmentarze w dniu Wszystkich Świętych do wsparcia akcji jaką jest XXII kwesta cmentarna „Ratujmy zabytki tomaszowskich cmentarzy”. Jednocześnie zaprasza do obejrzenia galerii fotografii z istniejących w naszym mieście cmentarzy czterech wyznań.
CMENTARZ EWANGELICKI
CMENTARZ KATOLICKI
LAPIDARIUM
CMENTARZ PRAWOSŁAWNY
CMENTARZ WOJENNY
CMENTARZ ŻYDOWSKI