Jest to gmina powiatu tomaszowskiego o powierzchni około 132 km² i liczbie mieszkańców 7100. W skład gminy wchodzi 20 sołectw.
Z gminą Lubochnia związane są trzy znane postacie:
– Andrzej Frycz – Modrzewski, który to w drugiej połowie wieku XVI był współwłaścicielem wsi Małecz i w dowód pamięci posiada w niej okazałą ławeczkę;
– Wojciech Bogusławski, który mieszkał i tworzył 1826 – 1829 w folwarku wsi Jasień i posiada w tym rejonie symboliczny kamień okolicznościowy z tablicą;
– Jan Szczepański, urodzony w roku 1930 we wsi Małecz. Był on znakomitym sportowcem – bokserem, zdobywając m. in. Mistrzostwo Europy w Madrycie i mistrzostwo olimpijskie w Monachium. Został wyróżniony tytułem honorowego obywatela gminy Lubochnia.
Pragnę nadmienić, iż mam ogromną osobista satysfakcję, że w tej gminie, we wsi Małecz urodził się w roku 1914 mój ojciec Jan, będący uczestnikiem we wrześniu 1939 roku bitwy nad Bzurą pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby. Natomiast w roku 1944 został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
Lubochnia to miejscowość z długą historyczną tradycją. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z początków XIV wieku. Przebywali w niej nasi królowie:
– Władysław Jagiełło w drodze na bitwę pod Grunwaldem;
– wypoczywali tu Stefan Batory i August III jak również car Aleksander I.
W roku 1863 na polach wsi Brenica Polskie Powstańcze Oddziały stoczyły krwawą, nierówną walkę z wojskami carskimi i ten fakt upamiętniony jest za pomocą obelisku.
Na terenie Lubochni znajduje się okazały kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, obchodzący obecnie stulecie istnienia.
Z atrakcji przyrodniczych na terenie gminy należy wymienić trzy rezerwaty przyrody, jak również dwie przepiękne aleje drzew: lipowo – klonowa w Henrykowie i okazała aleja lipowa w Glinniku. Znajduje się również piękna widokowo pozostałość po wyschniętym niestety jeziorze Ług, w lesie pomiędzy Nowym Glinnikiem, a Luboszewami. Przez teren gminy przepływa swoją wstęgą mała rzeka Lubochenka, a także bierze swój początek bardzo atrakcyjna rzeka Gać.
Przedstawiam Państwu moje autorskie zdjęcia tej gminy, pokazujące jej piękno, a także zdjęcia obiektów i kapliczek przydrożnych, jak również atrakcje rezerwatów przyrody i plenerów widokowych.
Zygmunt Dziedziński