Przedstawiam historię powstania kaplicy grobowej w Ujeździe i personalia osób w niej pochowanych.
Stanisław Kostka Władysław hr. Ostrowski syn Antoniego w kwietniu roku 1885 zwrócił się do Konsystorza Archidiecezji Warszawskiej o uzyskanie pozwolenia na zrealizowanie swojego projektu, czyli dobudowanie do kościoła pw. św. Wojciecha w Ujeździe kaplicy grobowej dla członków rodziny Ostrowskich. Jednocześnie od władz rządowych otrzymał zezwolenie na sprowadzenie z Francji zwłok swojego ojca Antoniego.
Pierwotnie kaplica miała przylegać do kościoła od strony wschodniej, jednakże ówczesny proboszcz parafii ks. Józef Ojrzanowski wskazał inne, mniej kosztowne rozwiązanie, czyli dobudowanie kaplicy do jej strony zachodniej. Jednocześnie zobowiązał Stanisława hr. Ostrowskiego aby wykonał nową kamienna posadzkę w miejsce istniejącej drewnianej w nawie kościoła.
26 czerwca 1887 roku Stanisław hr. Ostrowski uzyskał zezwolenie na budowę kaplicy, której kosztorys budowy wynosił 3091 rubli i 31 kopiejek.
Jej budowę zakończono w 1891 roku i została poświęcona w końcu tego roku przez proboszcza ks. Józefa Ojrzanowskiego.
Natomiast w roku 1995 lokalna rodzina Wagnerów ufundowała umieszczony nad wejściem do kaplicy okazały fresk Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
W kaplicy tej pochowani zostali następujący członkowie rodziny Ostrowskich:
- Antoni Jan hr. Ostrowski herbu Rawicz
Najstarszy syn hr. Tomasza Adama Ostrowskiego herbu Rawicz i Apolonii Ledóchowskiej herbu Szaława. Urodził się 27 maja 1782 roku w Warszawie. Zmarł 4 grudnia 1845 roku w Les Maderes k/Tours (środkowa Francja).
- Józefa Zofia Karolina z Morskich hr. Ostrowska herbu Topór
Córka Onufrego Morskiego herbu Topór i Julii z Rozwadowskich herbu Trąby.
Urodziła się 18 maja 1787 roku w miejscowości Rejkowce. 15 grudnia 1805 roku wyszła za mąż za hr. Antoniego Jana Ostrowskiego. Zmarła w wieku 26 lat, 28 maja 1813 roku w Baden koło Wiednia.
- Stanisław Kostka Władysław hr. Ostrowski herbu Rawicz
Najmłodszy syn hr. Antoniego Jana Ostrowskiego i Józefy Zofii Karoliny z Morskich. Urodził się 14 listopada 1812 roku w Ujeździe. Zmarł 2 marca 1889 roku w Warszawie. Inicjator budowy kaplicy przy kościele p.w. św. Wojciecha w Ujeździe.
- Helena Julia Józefa ze Skrzyńskich hr. Ostrowska herbu Zaręba
Córka Tadeusza Józefa Skrzyńskiego herbu Zaręba i Julii z Jaźwińskich herbu Grzymała. Urodziła się 18 marca 1826 roku we Lwowie. Żona Stanisława Kostki hr. Ostrowskiego (ślub zawarli 24 lipca 1848 roku w Krakowie). Zmarła 2 marca 1900 roku w Warszawie.
- Juliusz Karol hr. Ostrowski herbu Rawicz
Syn Stanisława Kostki hr. Ostrowskiego i Heleny Julii ze Skrzyńskich. Urodził się 16 stycznia 1854 roku w Warszawie, zmarł 12 marca 1917 roku w Glion (Szwajcaria).
- Maria Delfina z Tyszkiewiczów hr. Ostrowska herbu Leliwa
Urodziła się 28 października 1863 roku we wsi Kuryłowice koło Wierzbowca (Ukraina). Od 14 lutego 1882 roku była żoną Juliusza Karola hr. Ostrowskiego, który był synem Stanisława Kostki hr. Ostrowskiego. Zmarła 13 maja 1925 roku w Dijon (Francja).
- Maria Laura hr. Ostrowska herbu Rawicz
Córka Stanisława Kostki Ostrowskiego i Heleny Julii Józefy ze Skrzyńskich. Urodziła się w roku 1856 w Warszawie, zmarła 6 września 1898 roku w Warszawie.
- Gustaw Antoni Władysław hr. Ostrowski herbu Rawicz
Syn Stanisława Kostki hr. Ostrowskiego oraz Heleny Józefy Julii ze Skrzyńskich. Urodził się 14 listopada 1860 roku w Warszawie. Zmarł 6 lutego 1923 roku w Bad Wörishofen (Niemcy).
- Klementyna Józefa Julianna z Mostowskich hr. Ostrowska herbu Dołęga
Córka Władysława hr. Mostowskiego herbu Dołęga i Katarzyny Niemirowicz – Szczyt herbu Jastrzębie.
Urodzona 1 lipca 1862 roku we wsi Cerkliszki k/Wilna. Żona Gustawa Antoniego Władysława hr. Ostrowskiego (ślub zawarli 4 lipca 1883 roku w Rydze). Zmarła 13 czerwca 1893 roku w Kairze.
- Jan hr. Ostrowski herbu Rawicz
Był najstarszym synem Juliusza Karola hr. Ostrowskiego i Marii Delfiny z Tyszkiewiczów. Urodził się 23 czerwca 1887 roku, zmarł mając 2 lata 28 października 1889 roku.
Jest jeszcze jedna osoba z rodu Ostrowskich, której ślad prowadzi do kaplicy. Jest nią Krystyn Piotr Celestyn Józef hr. Ostrowski herbu Rawicz, syn Antoniego Jana hr. Ostrowskiego i Józefy Zofii Karoliny z Morskich. Urodził się 19 maja 1811 roku w Ujeździe, zmarł 4 lipca 1882 roku w Lozannie, gdzie został pochowany. Jego serce przewieziono do Ujazdu i złożono w kaplicy.
Przedstawiając historię powstania kaplicy muszę jednocześnie stwierdzić fakt, iż nie ma w niej na chwilę obecną żadnej tablicy informacyjnej o pochowanych tam osobach. Bardzo smutne jest to, iż założyciel naszego miasta nie ma oznaczonego miejsca swojego pochówku. Takowe tablice istniały do czasu wybuchu II wojny światowej i ponoć zostały zdjęte, aby je uchronić lecz ślad po nich zaginął.
Mam wielką nadzieję, że w roku przyszłym takowe powstaną, gdyż 27 maja 2022 roku mija 240 rocznica urodzin Antoniego Jana hr. Ostrowskiego i byłaby to wyjątkowa okazja do wyrażenia szacunku założycielowi naszego miasta jak i jego rodzinie.
Opracował: Zygmunt Dziedziński
Źródła:
- Waldemar Gliński „Dzieje parafii św. Wojciecha w Ujeździe”.
- Antoni Ostrowski „Ten biedny Mickiewicz”
- Ryszard Kotewicz „Ród Ostrowskich w dziejach Tomaszowa i Rzeczypospolitej”
Korekta danych osobowych osób pochowanych – dr Daniel Warzocha Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.