Kalendarz powiatu

Nadchodzących wydarzeń: 1
«grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sonda

Ile wydaliście pieniędzy w tym roku na Wszystkich Świętych? Na znicze, kwiaty i inne ozdoby na grób?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Okiem tomaszowianina Zygmunta Dziedzińskiego – Piekło i Niebo [zdjęcia]

Zapewne wiele osób oglądających ten folder zdjęciowy nie wie jaka odległość dzieli Niebo od Piekła. Spieszę zatem wyjaśnić, iż z Nieba do Piekła jest bardzo blisko, dzieli je bowiem tylko dwa kilometry odległości. Obie wsie leżą na południe od miasta Końskie.

Skąd zatem wzięły się nazwy tych sąsiednich wsi?

Pasjonat lokalnej historii Andrzej Fajkosz w opracowaniu „Kartki z historii Ziemi Koneckiej” podaje, iż mógł to być kaprys zarządcy pobliskich dóbr Sielpia, gdyż na początku XIX wieku zamiast Nieba była Babia Góra, natomiast Piekło nazywało się Iwasiów.

Obecnie we wsi Niebo mieszka około stu osób, natomiast wieś Piekło jest zapewne jedną z najmniejszych wsi w Polsce, gdyż mieszka tam tylko kilku mieszkańców. Choć jest we wsi 14 zabudowań, jednakże większość z nich to domki letniskowe.

Na obu wsiach ciąży piętno ostatniej wojny. Za wspieranie żołnierzy oddziału mjr. „Hubala” Niemcy w dniu 6 i 7 kwietnia 1940 roku rozstrzelali wielu mężczyzn ze wsi Niebo, Piekło oraz okolicznych wsi. Tę tragedię upamiętniają krzyże z tablicami, które prezentuję na zdjęciach. Przedstawiam również piękno przyrody otaczające te wsie, a w szczególności „Skałki Piekło”, które tworzą bryły z piaskowca wyrzeźbione przez naturę.

Zygmunt Dziedziński

« Powrót

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook