Na łamach portalu Format3A chcemy rozmawiać z ciekawymi ludźmi, którzy potrafią łączyć swoją pasję z biznesem. Takim przykładem jest Małgorzata Kamelska, która od roku prowadzi firmę Camel. Zajęciem pani Małgorzaty jest konserwacja i naprawa komputerów oraz laptopów. Swoją pasję realizuje w warsztacie przy ul. Brzozowej 17 w Tomaszowie Mazowieckim.
Pani Małgorzato czy praca przy naprawie komputerów to przypadek czy przemyślana decyzja? Proszę opowiedzieć o początkach swojej kariery.
– To przemyślana decyzja ponieważ w pewnym sensie od zawsze miałam z komputerami do czynienia i zawsze je naprawiałam, ale w gronie najbliższych. Długo się zastanawiałam nad otwarciem firmy ponieważ istnieje duża konkurencja na rynku pracy. Skończyłam studia informatyczne na Uniwersytecie Łódzkim, w nauce dopingował mnie i wspierał mój mąż. Ścieżka mojej kariery zawodowej nie zawsze była taka prosta. Byłam recepcjonistką w przychodni lekarskiej, pracownicą działu księgowości, pracowałam tez chwilę w przedszkolu. Zdecydowałam się jednak uwierzyć w siebie i podjąć wyzwanie jakim jest prowadzenie firmy na własny rachunek.
Z jakimi wyzwaniami zmaga się Pani w swojej pracy? Czy są jakieś specyficzne wyzwania, z którymi w pracy mierzą się tylko kobiety?
– Wzywaniem można nazwać cierpliwość do martwych rzeczy jakimi są komputery i wytrwałość w odkrywaniu co dolega moim „pacjentom”. Specyficznym wyzwaniem jest reakcja ludzi na to, że ja kobieta, sama naprawiam komputery. Ludzie są zdziwieni że posiadam wiedzę i kompetencje do tego, żeby wykonywać swój zawód.
Czy ta praca daje Pani satysfakcję?
– Tak sprawia, że jestem niezależna finansowa ale co ważniejsze dla mnie dowartościowuje mnie, że potrafię sama to zrobić. Zadowolenie klienta i jego uśmiech dużo dla mnie znaczą.
Jak Pani myśli dlaczego jest tak mało kobiet w tej branży, czy wynika to ze stereotypów, braku odwagi, a może jest to kwestia dotarcia do kobiet?
– Ponieważ często decydujemy na coś się co już mamy, boimy się zaryzykować i nie do końca wierzymy w siebie. My kobiety jesteśmy bardziej wrażliwe i uczuciowe, uważam, że wiele z nas potrzebuje takiego kopa od drugiej połówki albo najbliższych, żeby zaryzykować i zmienić coś w swoim życiu. Myślę, że problem wynika raczej z niechęci samych kobiet do podejmowania pracy w takim zawodzie, choć pracodawcy już dostrzegają pozytywy z obecności kobiet na takich stanowiskach.
Co powinien robić każdy użytkownik, by wydłużyć żywotność swojego komputera?
– Konserwować komputer minimum raz na dwa lata. Co ja rozumie przez to: czyszczenie procesora i położenie nowej pasty na nim. Przeinstalowanie systemu i usuwanie zbędnych systemów. Kiedy ściągamy jakiś program nie musimy instalować wszystkiego co nam proponują, dodatki jak antywirus czy kolejna przeglądarka. Wyłączać komputer nie zamykać matrycy i zostawiać go w stan uśpienia na pół dnia.
Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów, na pewno tu do Pani jeszcze wrócimy. Bo każdy komputer się kiedyś popsuje.
Jeśli artykuł Ci się podobał, udostępnij go by inni też mogli go przeczytać. A jeśli chcesz być na bieżąco polub nasz fanpage na Facebooku!