![](https://format3a.pl/wp-content/uploads/2021/11/253762123_430845368653239_1152023878623250308_n-747x497.jpg)
4 listopada 2021 roku podsumowaliśmy działania projektowe „Ponadnarodowej Mobilności Uczniów”. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Beata Stańczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Powiatu Tomaszowskiego reprezentując jednocześnie pana Mariusza Węgrzynowskiego – Starostę Powiatu Tomaszowskiego. W uroczystości wzięła udział dyrekcja szkoły na czele z panem Dariuszem Kwiatkowskim – Dyrektorem Szkoły oraz rodzice uczestników projektu na czele z panem Witoldem Mazurkiem – Przewodniczącym Rady Rodziców przy ZSP Nr 1. Przedsięwzięcie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. T. Kościuszki pn. „Mobilność uczniów kluczem do rozwoju osobistego” zostało zatwierdzone przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w kwocie 195.846 PLN. Projekt realizowaliśmy przez 18 miesięcy i był skierowany do 26 uczniów wszystkich profili kształcenia zawodowego w ZSP1. Projekt zakładał wyjazd uczniów na 11 dni do Włoskiej szkoły zawodowej w miejscowości Foligno. Przedsięwzięcie prowadził koordynator Arkadiusz Świątek – nauczyciel przedmiotów zawodowych wraz z zespołem projektowym złożonym z nauczycieli ZSP 1.
Projekt dotyczył podniesienia kluczowych kompetencji uczniów ZSP Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Szczególny nacisk położony był na rozwój kompetencji osobistych, kreatywność i takie działania uczniów, które pozwolą im na rozwój pewności siebie, umiejętności językowych, twórczego działania w pracy indywidualnie oraz w grupie, działania, dzięki którym uczniowie zdobędą nowych przyjaciół, nawiążą znajomości, a ich horyzonty myślowe znacznie się poszerzą, kreując świadomych, współczesnych Europejczyków.
Uczniowie uczestniczyli z młodzieżą z Włoch we wspólnych zajęciach szkolnych oraz pozaszkolnych. Mobilności dwóch grup po 13 uczestników odbyły się we wrześniu. Obserwacje, przygotowanie własnych działań z pewnością pozwolą uczestnikom projektu na pełne zrozumienie i praktyczne przełożenie zdobytej wiedzy na nasze środowisko szkolne i przede wszystkim rozwój własny – wzmocnienie kompetencji językowych, społecznych, obywatelskich, cyfrowych, w zakresie przedsiębiorczości, świadomości i ekspresji kulturalnej. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście mieli okazję spróbować włoskich dań z makaronu, które zostały przygotowane przez uczestników projektu.
Uczestnicy odbyli przed mobilnością przygotowanie kulturowe, organizacyjne, szkolenie bhp oraz kurs języka angielskiego, który był językiem komunikacji.
zdj. Michał Skalski