Powrót do listy14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują, aby mimo epidemii koronawirusa, wszystkie zdrowe osoby, przy zachowaniu niezbędnych zasad bezpieczeństwa, nadal dzieliły się tym bezcennym lekiem z chorymi i cierpiącymi.

Kto odkrył grupy krwi?

14 czerwca, w rocznicę  urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera – patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi, na całym świecie obchodzony jest Dzień Krwiodawcy. Jego ideą jest popularyzacja honorowego krwiodawstwa, a przede wszystkim zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi.

W tym roku Światowy Dzień Krwiodawcy ma wyjatkowy wydźwięk. Centra krwiodawstwa uruchomiły specjalne punkty wyjazdowe, gwarantujące honorowym dawcom pełne bezpieczeństwo. Są jednak pewne warunki, które każdy chętny musi spełnić. Krew może oddać osoba pełnoletnia i zdrowa, która nie przekroczyła 65. roku życia, w ostatnim czasie nie przebywała poza granicami kraju, nie miała kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną. Pozostałe warunki są takie same jak sprzed epidemii. 

Krew to lek

Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z okazji obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy apelują o oddawanie krwi mimo epidemii, ponieważ jak podkreślają ciągle jej brakuje, zwłaszcza w związku z ze spadkiem liczby krwiodawców, których cześć obawia się zakażenia koronawirusem. 

 – Warto również pomyśleć o oddawaniu osocza, które może pomóc w walce z trwającą ciągle epidemią – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Krew to lek, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Transfuzja ratuje życie, dlatego apelujemy do honorowych krwiodawców, aby nie rezygnowali z oddawania krwi pomimo panującej epidemii. Pamiętajmy jeszcze o jednym. Zbliżają się wakacje. Z doświadczenia wiadomo, że w tym czasie częściej dochodzi do wypadków i urazów. Jesteś zdrowy, podziel się darem życia! Na pewno kogoś uratujesz! – apeluje Bożena Janicka.

Minister zdrowia w życzeniach zamieszczonych w piątek na stronie resortu złożył „wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy wspierają honorowe krwiodawstwo i dzielą się z potrzebującymi bezcennym darem, jakim jest krew ratująca życie”.

„Dziękuję za Wasze oddanie, zaangażowanie, poświęcenie i wytrwałość. Walka z epidemią COVID-19 jest trudna dla wszystkich, jednakże kolejny raz egzamin z ofiarności i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, Krwiodawcy zdaliście celująco. Jesteście wspaniałym przykładem, że działanie na rzecz drugiego człowieka jest misją i wartością nadrzędną.” – czytamy.

Minister podziękował także wszystkim organizacjom i instytucjom, które na co dzień odpowiadają za propagowanie idei krwiodawstwa oraz szpitalom i centrom krwiodawstwa, które dbają o zapewnianie krwi potrzebującym. 

Źródło: MZ, PPOZ
Na zdjęciu honorowi dawcy podczas zbiórki krwi w Łazisku, gmina Tomaszów Mazowiecki

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook