Powrót do listyApel Członków Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego

Legioniści Józefa Piłsudskiego z Tomaszowa Maz. i okolic.
W L.P. poza wymienioną grupą tomaszowskich strzelców walczyło około stu ochotników wywodzących się z naszego miasta i jego okolic. Mówi o tym raport emisariuszy Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego autorstwa J. Skrzyńskiego i S. Stoki z inspekcji Punktu
Werbunkowego LP w Tomaszowie, kierowany do Departamentu NKN w Krakowie z 16 lutego 1915 r.
„…ogółem w Tomaszowie Mazowieckim łącznie z werbunkiem POW jesienią 1914 r. zgłosiło się do Legionów Polskich do maja 1915 r. 100 ochotników z czego 28 zwerbowano od lutego do 14 V 1915 r.”
Po terminie wskazanym powyższym raportem, do Legionów wstąpiło jeszcze kilkudziesięciu ochotników pochodzących z naszego miasta.
Do tej pory udało ustalić: 36 Legionistów z Tomaszowa Maz. i 10 Legionistów z okolic. Niestety brakuje jeszcze informacji o 22 Legionistach nieznajdujących się w naszym wykazie oraz o innych Legionistach.
Z uwagi na szczególne zasługi żołnierzy ochotników LP w walce o wolność i niepodległość Polski, chcielibyśmy ustalić wszystkich Legionistów wywodzących się z naszego miasta i powiatu.
Polecamy zapoznanie się z artykułem „OCHOTNICY Z TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO W LEGIONACH POLSKICH JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
” na stronie www.tptm.pl w zakładce Aktualności i wydarzenia.
 
Zwracamy się do wszystkich osób, w szczególności mieszkańców miasta i powiatu tomaszowskiego o przejrzenie swoich zbiorów i pamiątek rodzinnych.
W przypadku odnalezienia informacji o żołnierzach Legionistach, lokalizacji nagrobków na cmentarzach, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.
Jan Woicki tel. 603293015, e-mail gloobwoi@wp.eu
Marian Fronczkowski tel. 513009664, e-mail fronczkowski@wp.eu
Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook