Powrót do listy„Dzik jest dziki…” – nie dokarmiaj

W ostatnim okresie na terenie Tomaszowa Mazowieckiego, szczególnie w rejonie obszarów zielonych pojawiły się dziki. W okresie późnej jesieni i zimą zwierzęta te w poszukiwaniu pożywienia zbliżą się do siedzib ludzkich. Z podobnymi problemami borykają się także inne aglomeracje województwa łódzkiego. Głównym powodem pojawiania się dzików w mieście jest łatwy dostęp do pożywienia. Karmiony dzik szybko przyzwyczaja się do takiej sytuacji i będzie przekazywał taką postawę swojemu potomstwu.

Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, i inne odpady organiczne i komunalne były składowane wyłącznie w miejscach niedostępnych dla zwierząt. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. Dziki są zwierzętami, które chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia, w tym także chleb, którym wiele osób dokarmia ptaki.

Dziki na terenach zurbanizowanych mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, zwierząt domowych oraz mienia. Pamiętajmy zatem, aby w żadnym wypadku nie zbliżać się do dzików, nie głaskać młodych, nie próbować karmić z ręki. Na widok dzików nie krzyczmy, starajmy się rozmawiać donośnym głosem, tak aby dziki usłyszały nas wcześniej i nasze pojawienie się nie było dla nich zaskoczeniem. Spacerując z psem trzymajmy go zawsze na smyczy. Ujadający i atakujący pies może być przyczyną szarży dzika. Nie przeganiajmy dzików w miejsca, z których nie ma ucieczki ponieważ zagrożone mogą próbować ataku. Wbiegające na jezdnię dziki są także przyczyną licznych kolizji drogowych. Pamiętajmy aby zachować ostrożność podczas jazdy przez las, a także w rejonie parków czy ogródków działkowych na terenie miasta.

Aby uniknąć wizyty niechcianych „dzikich gości” możemy stosować zapachowe środki chemiczne oraz w warunkach, w których nie zagraża to bezpieczeństwu zwierząt domowych, urządzenia emitujące ultradźwięki.

Jeśli dziki podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie dla ludzi należy powiadomić o tym Policję – tel. 112 lub Straż Miejską w Tomaszowie Mazowieckim – tel. 986.

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook