Powrót do listyFotografie wyszperane przez Bogdana Będerza – Pałacyk dr. Jana Rodego w Tomaszowie mazowieckim

Pałacyk przy ul. Św. Antoniego zbudowany w 1903 roku przez wybitnego społecznika i lekarza – dr Jana Serafina Rodego. Sprawował on między innymi opiekę zdrowotną nad robotnikami tomaszowskich fabryk. Obecnie mieści się tu siedziba urzędu stanu cywilnego.
Jan Serafin Rode (ur. 14 listopada1849 roku w Rawie Mazowieckiej, .
Studia medyczne ukończył w 1870 w Szkole Głównej w Warszawie, staż związany ze specjalizacją lekarską odbył we Francji. Po wojnie powrócił do kraju i osiedlił się w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie założył rodzinę. Jako lekarz dobrze poznał sytuację mieszkańców.– lekarz, działacz społeczny.
Z marł w wieku 66 lat. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Tomaszowie Mazowieckim w grobowcu rodziny Chociszewskich wraz z teściami i z żoną Marią Eustachią z Chociszewskich (1855-1912). Dzieci nie pozostawił.
W dowód uznania i pamięci imieniem Jana Serafina Rodego nazwano tomaszowski park, na którym w 1930 stanął jego pomnik.

Zebrał Bogdan Będerz

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook