w poniedziałek 18 lutego przypada Dzień Baterii, z tej okazji firma ENERIS Recupyl przypomina o tym, w jaki sposób bezpiecznie pozbyć się baterii po zakończeniu ich życia.
Najważniejszą zasadą jest oddanie ich firmom specjalizującym się w zbiórce i odzysku baterii. Pudełka przeznaczone do tego celu znajdują w szkołach, na stacjach benzynowych, w sklepach, a nawet w kościołach.
Jednak równie istotne jest, aby przed wrzuceniem baterii do pudełka zabezpieczyć oba bieguny np.: zakleić taśmą z obu stron, tak by nie doszło do zwarcia pomiędzy ogniwami. Drugim rozwiązaniem jest owinięcie baterii papierem, co ograniczy dostęp powietrza i również zabezpieczy ogniwa. W ten sposób nawet w przypadku zetknięcia się baterii ze sobą, nie dojdzie do wzrostu temperatury skutkującego zapłonem.
Baterie i akumulatory to odpady, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz są niebezpieczne dla środowiska. Jedna mała bateria guzikowa potrafi zanieczyścić 1 m3 ziemi albo nawet 50 tys. litrów wody. Dlatego tak ważne jest świadome i odpowiedzialne pozbywanie się tych niebezpiecznych odpadów, aby wyeliminować ich szkodliwy wpływ.
W zakładzie ENERIS Recupyl w ramach innowacyjnych procesów odzyskiwane są cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć, oraz materiały – tworzywa sztuczne i papier do produkcji RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcyjnych przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.