Na podstawie legendy o Lechu, Czechu i Rusie oraz krótkiej historii o Józefie Piłsudskim pisarka zwróciła uwagę dzieci na trudny temat patriotyzmu, wartości, miłości do ojczyzny. Opowiedziała jak powstało Państwo Polskie. Dzieci utrwaliły sobie wiedzę o naszych symbolach narodowych: fladze, godle i hymnie polskim. Warsztaty uświetniła doskonała prezentacja multimedialna.
Na podstawie swoich książek „O Kajtku Szczęściarzu”, „Zakochany Kajtek”, „Kajtuś rusza w świat” i „Kajtuś patriota”, mówiących o przyjaźni do zwierząt, pisarka uczyła dzieci patriotyzmu.
Dzieci utrwalając swoje wiadomości kolorowały rysunki z symbolami narodowymi i rozwiązywały krzyżówki.
Na koniec warsztatów każde dziecko otrzymało chorągiewkę w barwach narodowych i biało-czerwoną wstążkę, a wyróżnione osoby książkę z autografem.
Najstarsza grupa miała zadanie trudniejsze. Po wysłuchaniu wykładu i obejrzeniu prezentacji przypominających historię Polski z okresu zaborów, przedstawiających postać Józefa Piłsudskiego, uczniowie mieli za zadanie napisać list do marszałka. Pracowali w parach i efekty były zdumiewające.
Pisarka po przeczytaniu prac wyróżniła i nagrodziła kilkoro uczniów swoją książką z autografem.
Celem spotkań było przybliżenie dzieciom jak mówić o wartościach, o Ojczyźnie, o ważnych wydarzeniach w historii naszego kraju, ponadto budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących ten szczególny skrawek Ziemi zwany „Ojczyzną”
Źródło: zelechlinek.com