Powrót do listyNie dali się nabrać oszustom

Mimo licznych działań policji i zatrzymań oszustów, przestępcy na terenie całego kraju wciąż próbują oszukiwać osoby starsze. Niepokojąca jest liczba prób podejmowanych przez oszustów. W dniu wczorajszym tomaszowska policja odebrała, aż jedenaście tego typu zgłoszeń na terenie powiatu. Na szczęście, policyjne apele o rozwagę i roztropność w takich sytuacjach spowodowały, że seniorzy wykazali się mądrością i nie dali się nabrać na wymyśloną ,, legendę” przekazywaną przez oszustów.

Musimy pamiętać, że przestępcy modyfikują sposoby oszustwa. Oprócz oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, w ostatnim czasie pojawiła się także metoda oszustwa „na koronawirusa”. Przestępcy podają się już nie tylko za członków rodziny ale także podszywają się pod policjantów, prokuratorów, bankierów, listonoszy i pracowników różnych instytucji.

Niemniej jednak ich sposób działania jest podobny.

Swoją postawą często działają na emocjach starszej osoby. Proszą o pożyczenie pieniędzy, które rzekomo mają być wykorzystane do pokrycia szkód po wypadku drogowym, uniknięcie więzienia itp. Przestępcy rozmowę przeprowadzają w dramatycznym tonie, wszystko po to aby uwiarygodnić swoją historyjkę, lub informują ofiarę o zagrożeniu utraty oszczędności zgromadzonych w banku przez rzekomą nieuczciwość jednego z pracowników.  

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym.

Przypominamy!

  • Funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach.

  • Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy na realizację sprawy.

  • W momencie, kiedy wyczujemy, że ktoś próbuje nas oszukać, natychmiast należy zakończyć rozmowę telefoniczną i skontaktować się ze swoimi bliskimi oraz powiadomić  policję o zaistniałej sytuacji.

  • Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroć i życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook