Powrót do listyPierwsze strzelanie elewów z użyciem ostrej amunicji

Dzień 24 stycznia, dla żołnierzy służby przygotowawczej, to jeden z najważniejszych dni w ich dotychczas wojskowym życiu, a mianowicie pierwsze strzelanie z użyciem ostrej amunicji.

Przygotowania do pierwszego strzelania już się rozpoczęły. Żołnierze mają za sobą cykl zajęć teoretycznych i praktycznych ze szkolenia ogniowego, których celem jest nabycie i utrwalenie wiedzy niezbędnej do właściwego, a przede wszystkim bezpiecznego wykonania strzelania z kbs Beryl.

Zajęcia z wykonywania łącznych czynności do strzelania z karabinka na celność i skupienie to jedne z ważniejszych zajęć przed pierwszym strzelaniem z użyciem amunicji ostrej. To właśnie w trakcie tych zajęć żołnierze kompleksowo ćwiczą właściwe wykonywanie wszystkich czynności, które są żołnierzom służby przygotowawczej niezbędne na strzelnicy.

Szkolenie ogniowe to szereg realizowanych zagadnień, których właściwa realizacja zadecyduje o ostatecznym wyniku strzelania każdego żołnierza. Jak mówi powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach”, aby stać się dobrym strzelcem, trzeba zawsze pamiętać o „drobnostkach”: prawidłowym przyjmowaniu postawy strzeleckiej, właściwym ściąganiu języka spustowego, czy też odpowiednim zgrywaniu przyrządów celowniczych – podkreśla dowódca kompanii porucznik Norbert Kazusek. – Dlatego też w trakcie zajęć ze szkolenia ogniowego wszystkie realizowane zagadnienia są równie ważne – podkreślał oficer.

Zajęcia podzielone były na punkty nauczania, gdzie elewi doskonalili poszczególne elementy wojskowego rzemiosła. Szkolili się na punktach nauczania prowadzonych przez instruktorów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z takich tematów jak: terenoznawstwo, a więc posługiwanie się busolą i wyznaczeniem azymutów; szkolenie medyczne; obrona przed bronią masowego rażenia, gdzie m.in. ćwiczyli nakładanie masek przeciwgazowych według norm. Głównym punktem było strzelanie z 5,56 kbs Beryl. Na komendę kierownika strzelania „Naprzód” strzelający biegiem zajmuje stanowisko ogniowe na linii otwarcia ognia, przyjmuje postawę strzelecką i przygotowuje się do strzelania. Instruktorzy z ogromnym zaangażowaniem przekazywali wiedzę elewom, co dało się zaobserwować w trakcie tzw. wzorowego pokazu i pokazu z objaśnieniem, kiedy to instruktor krok po kroku omawia wszystkie wykonywane czynności. Instruktorzy muszą ciągle zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w realizacji określonego zadania, nawet na te które mogą wydawać się szczegółami – mówi dowódca kompanii szkolnej. – To właśnie te szczegóły maja najczęściej wpływ na końcowy efekt strzelania.

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook