Powrót do listyPodsumowanie działań „Bezpieczny pieszy”

Zakończyły się dwudniowe działania, podczas których policjanci garnizonu łódzkiego, w tym również z tomaszowskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Okazało się, że sami piesi popełniają równie dużo wykroczeń co zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego, które bezpośrednio przekładają się na ich bezpieczeństwo na drodze.

W poniedziałek i wtorek, tj. 29 i 30 listopada 2021 roku, tomaszowscy policjanci brali udział w wojewódzkich działaniach „Bezpieczny Pieszy”. Akcja ukierunkowana była w głównej mierze na ogólnie pojęte bezpieczeństwo pieszych w rejonach dróg i przejść dla pieszych na terenie powiatu. Funkcjonariusze podczas wspomnianych działań ujawnili łącznie  54 wykroczenia w tym aż 11 popełnionych przez samych pieszych, którzy przekraczali jezdnię w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle. Kolejnych 8 wykroczeń ujawnionych przez policjantów było popełnionych przez kierujących wobec pieszych ( nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych). Ponadto policjanci ujawnili, aż 30 przypadków przekraczania dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych i 5 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów, którzy razem z pieszymi stanowią niechronionych uczestników ruchu drogowego, najbardziej narażonych na skutki zdarzeń drogowych.

 Z uwagi na coraz trudniejsze warunki panujące na drodze i wcześnie zapadający zmierzch policjanci tomaszowskiej drogówki rozdawali pieszym elementy odblaskowe zwiększające ich widoczność, a co za tym idzie zwieszające ich bezpieczeństwie na drodze.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. 

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. 

Link do zdjęć

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook