Powrót do listyPolicjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 69-letniej pieszej. 70-letni kierujący autem nie posiadał prawa jazdy

Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 69-letniej pieszej , do którego doszło 15 czerwca 2021 r. około godz. 10.00 w Tomaszowie Maz. ul. Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kobieta przechodziła przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym. Przypominamy, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma uprawnienia ale i obowiązki.

 

70 letni mężczyzna, kierujący hondą, nie zastosował wystarczających środków ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, w wyniku czego doszło do potrącenia 69-letniej pieszej.  Kierujący autem nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Oboje uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

W związku z kolejnym tego typu zdarzeniem drogowym, ponownie apelujemy o ostrożność    i rozwagę do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 1.06.2021r.  pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook