Powrót do listyTasiemiec na owocach.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tasiemcem bąblowcowym, którym można się zarazić jedząc niemyte owoce.

Na niemytych owocach leśnych mogą być jaja tasiemca.

Tasiemiec bąblowcowy powoduje chorobę zwaną bąblowicą. Choroba powoduje tworzenie się w wątrobie, nerkach, a nawet na kościach czy w oku torbieli, które można usunąć tylko chirurgicznie.

Choroba jest trudna do wykrycia, a z roku na rok przypadków jest coraz więcej. W 2011 roku było 20 przypadków, a w 2017 roku już około 80.

Do zakażeń najczęściej dochodzi latem, przy okazji zjedzenia niemytych owoców. Zwłaszcza leśnych.

Jaja tasiemca przenoszą przede wszystkim lisy, które wydalają je razem z moczem. Średnio na 3 lisy jeden jest nosicielem pasożyta.

GIS przestrzega jednak, żeby myć wszystkie owoce, a nie tylko jagody czy jeżyny. Również te pochodzące z domowych ogródków, bo pasożytami mogą być zarażone także domowe zwierzęta, jak psy czy koty.

Najistotniejsze jest przestrzeganie zasad higieny podczas i po pracy/relaksie w polu/ogrodzie/lesie, ochrona posesji przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, a także prowadzenie regularnych zabiegów odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

 

źródło:http://www.pis.lodz.pl/tomaszow/index.php?id=aktualnosci

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook