Powrót do listyZmiany w umowach o pracę, umowach-zlecenia i umowach o dzieło. Nowe stawki płacy minimalnej w 2021 r.

Szykują się zmiany przepisów dotyczących umów o pracę, umów-zleceń i umów o dzieło. Wiemy już ile mają wynosić nowe stawki minimalne dla zatrudnionych na stałe i pozostałych pracowników.

Ile wynosić będzie płaca minimalna w 2021 r.

Od stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie, które wynosi obecnie 2.600 zł, idzie w górę. Najniższa krajowa wzrośnie o 200 zł brutto. Oznacza to, że od nowego roku minimalna pensja wynosić będzie 2.800 zł brutto. Tak więc pracownik „na rękę” dostanie 2.061,67 zł.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. podane są następujące wielkości:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2.800 zł,
  • minimalna stawka godzinowa będzie wynosić 18,30 zł.

Przypomnijmy, że według wcześniejszych zapowiedzi PiS chciał, aby w roku 2021 pensja minimalna wynosiła 3.000 zł brutto, a w 2023 r. 4000 zł brutto. Jednak z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną związaną z pandemią COVID-19, partia rządząca postanowiła się z tego pomysłu wycofać.

Nie wszyscy jednak mogą być z tego powodu zadowoleni. Jak informuje serwis biznesinfo.pl, rząd chce bowiem, aby w 2021 r. podwyżki nie objęły budżetówki. Czy tak się stanie, na razie nie wiadomo. Związki zawodowe zapowiadają, że jeśli pensje w budżetówce zostaną zamrożone, będą protesty.

Każda umowa o dzieło musi być zarejestrowana w ZUS-ie

Dotychczas umowy o dzieło nie trzeba było zgłaszać do ZUS. Teraz ma się to zmienić. Rząd chce, aby od 1 stycznia 2021 r. każdy zleceniodawca – niezależnie od tego, czy jest to przedsiębiorca, czy osoba fizyczna – po podpisaniu z nami umowy o dzieło obowiązkowo rejestrował ją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma dowiedzieć się o każdej zawartej umowie w terminie 7 dni od daty jej podpisania.

Jak informuje biznesinfo.pl, w przypadku wątpliwości ZUS może przekwalifikować umowę o dzieło na umowę-zlecenia, a ta już podlega oskładkowaniu.

Umowa-zlecenie i nowa minimalna stawka godzinowa

Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego nową minimalną stawkę godzinową w przypadku umów-zlecenia. Obecnie wynosi ona 17 zł brutto. Zgodnie z propozycją, od 2021 r. miałaby ona wynosić 18,30 zł brutto.

Umowa-zlecenie może jednak nie zawierać stawki godzinowej. Natomiast musi być w niej podana kwota, jaką zarobimy za wykonanie zlecenia, np. miesięczne wynagrodzenie. Aby sprawdzić, czy minimalna stawka godzinowa jest zachowana, wówczas taką kwotę możemy podzielić przez liczbę godzin poświęconych na wykonanie zlecenia. W przypadku, gdy okaże się, że jest ona zbyt niska, wówczas zleceniodawcy grozi grzywna od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

źródło: kadry.infor.pl, biznesinfo.pl

Ogłaszaj się za darmo w FORMAT3A!Reklama w FORMAT3A działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę!Katalog firm FORMAT3A, to najpewniejsze i najtrwalsze źródło informacji o firmach działających w powiecie tomaszowskim. Bądź tu i Ty!FORMAT3A, to najskuteczniejsza platforma reklamowa powiatu tomaszowskiego. Sprawdź jak działamy!
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Facebook